برای رهایی از افتادگی شکم چه کنیم؟/مصاحبه اختصاصی «سلامانه» با دکتر احمد باقری‌مقدم، متخصص پزشکی ورزشی

سلامانه - مرضیه نوروزی: مطلوب‌ترین اندازه دور کمر در ایران، برای خانم‌ها زیر 80 و آقایان 95 سانتی‌متر است. متاسفانه در حال حاضر به دلیل سبک زندگی ماشینی امروزی و همین‌طور تغذیه غلط در بیشتر موارد هم زنان و هم مردان دچار افزایش وزن و چاقی هستند. چاقی شکمی شایع‌ترین مشکل بین افراد دچار اضافه وزن است و سلامت فرد را به شدت به خطر می‌اندازد و هم اکنون عوارض آن از خود چاقی بیشتر شده است.
درخصوص راه‌های پیشگیری از بروز چاقی شکمی در پایگاه خبری سلامانه با دکتر احمد باقری‌مقدم، متخصص پزشکی ورزشی و استاد دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت‌وگویی داشته‌ایم و نظر ایشان را در این باره جویا شده‌ایم.

چطور با چاقی شکمی مقابله کنیم؟
اولین اقدام درمانی موثر برای رهایی از شر شکم بزرگ، پیشگیری است یعنی اصلاح سبک زندگی. داشتن تحرک کافی و پیروی از یک الگوی غذایی متناسب حاوی مقادیر کافی میوه و سبزیجات و غلات سبوس‌دار با کالری محدود که در کنترل چاقی به‌خصوص چاقی شکمی مفید است.
 
کالری اضافی را حذف کنید
به اندازه کافی غذا بخورید و با خوردن بیش از آنچه موردنیازتان است، کالری مازاد وارد بدن نکنید. از مصرف قندها و کربوهیدرات‌های ساده، آب‌نبات، نوشابه، آب‌میوه‌های صنعتی، غذاهای سرخ‌کردنی، فست‌فود، چربی‌های اشباع‌شده و ترانس‌دار بپرهیزید. حتما بین دریافت کربوهیدرات یا مواد قندی، چربی و پروتئین‌ها تناسب برقرار کنید و میوه و سبزیجات به مقدار کافی بخورید. فعالیت ورزشی مناسب همراه با رژیم غذایی کاهش وزن به افزایش متابولسم و سوخت و ساز بدن کمک می‌کند. کنترل میزان چربی دریافتی و همچنین افزایش تعداد وعده‌های غذایی و کاهش مقدار مصرفی در هر وعده باعث بهبود وضعیت متابولیسم، کاهش وزن و کنترل کالری می‌شود.

با ورزش از چربی دور شکم بکاهید
برای کاهش چربی دور شکم مسلما موثرترین روشی که از نظر علمی توصیه می‌شود افزایش فعالیت ورزشی به همراه رعایت الگوی غذایی اصولی است. اگرچه در گذشته اعتقاد بر این بود که صرفا انجام تمرینات هوازی کافی است اما اکنون تاکید بر این است که محور اصلی تمرینات ورزشی بر پایه حرکات استقامتی و هوازی که به ورزش‌های چربی‌سوز معروف هستند، به همراه تمرینات تقویت عضلانی باشد.  تمرینات هوازی از طریق افزایش سوخت و ساز بدن، باعث کاهش میزان چربی تجمع یافته در بدن به خصوص نواحی شکم می‌شوند. از فعالیت‌های ورزشی که ماهیت چربی‌سوزی و هوازی دارند، می‌توان به دوچرخه‌سواری، شنا، طناب زدن و تردمیل اشاره کرد. استفاده از استپ نیز کمک‌کننده است. در واقع هر نوع فعالیتی که ماهیت هوازی داشته باشد، منجر به از دست دادن چربی خواهد شد که شروع آن در اقایان بیشتر از چربی شکمی است و در خانم‌ها چربی‌های تجمع یافته در لگن و ران‌ها.
نکته حائز دیگر اینکه افزایش تون و قدرت عضلات کمر و شکم و پهلوها به کاهش چاقی شکمی و اندازه دور کمر کمک می‌کند. تمرینات کرانچ کوتاه، تمرینات ایزومتریک (انقباض درجای عضلات شکم و کمر) و همچنین تمرینات عضلات مایل شکمی و پهلوها با حداقل حرکت و با حداکثر انقباض و ترجیحا به صورت انقباضات ایزومتریک یا درجا می‌تواند به تقویت عضلات شکمی کمک کند و منجر به کاهش اندازه دور شکم شود.

رهایی از شکم با چقدر و چه‌مقدار ورزش؟!
روزانه یک ساعت را به تمرینات هوازی اختصاص دهید. در غیر این صورت حداقل 5 روز در هفته در دو نوبت نیم ساعته فعالیت کنید. اگر هم چاق هستید و راه رفتن، دوچرخه‌سواری یا ‌استفاده از تردمیل برایتان سخت است، حتما این تمرینات را در آب انجام دهید یا پیاده‌روی تند در آب کنید که فشار کمتری به زانوها وارد شود. در صورتی که فردی با رعایت این موارد همچنان دچار چاقی شکمی شدید است، باید از روش‌های جراحی نوین برای رهایی از شر این چربی‌ها کمک بگیرد.
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif