پشت میزنشین‌ هستید، پیاده‌روی کنید

سلامانه: یک متخصص پزشکی ورزشی گفت: جمعیت زیادی از افراد شاغل در کشور ما پشت‌میزنشین هستند. این پشت‌میزنشینی عامل مشکلات عدیده‌ای از جمله ناهنجاری‌های قامتی مثل قوز، مشکلات گردنی، زانو و عوارض قلبی- عروقی و بیماری‌های مزمنی است که شایع‌ترین آن چاقی است.
دکتر احمد باقری‌مقدم، عضو هیات‌علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در گفت‌وگو با سلامانه اظهار داشت: برای پیشگیری از بروز این عوارض باید در درجه اول مراقب افزایش وزن باشیم و کنار آن با اصلاح وضعیت نشستن از بروز سایر عوارض پیشگیری کنیم.
وی در ادامه افزود: برای جلوگیری از افزایش وزن دنبال پشت میزنشینی راه‌حل‌هایی توصیه می‌شود که عبارتند از پیاده‌روی، پیروی از برنامه ورزشی منظم، اختصاص دادن زمانی کوتاه به انجام حرکات کششی حین کار، کاهش کالری مصرفی، انجام تمرینات ناحیه شکم و کمر و تمرینات قدرتی.
دکتر باقری‌مقدم در این خصوص توضیح داد: افراد شاغلی که به واسطه شغلشان پشت میزنشین هستند توصیه می‌شود پیاده‌روی را در برنامه روزانه خود بگنجانند. مثلا اگر محل کار فردی تا خانه زیاد نیست، به جای استفاده از اتومبیل این مسیر را پیاده طی کند و اگر مسافت زیاد است، ماشین خود را در محلی کمی دورتر پارک کرده تا ناچار باشد کمی پیاده‌روی کند.
همچنین این افراد باید برنامه منظم ورزشی داشته باشند و سعی کنند 4-3 بار در هفته ورزش هوازی انجام دهند. در فواصل بین کار حرکت کنند و کمی نرمش و حرکات کششی انجام بدهند. اما اگر در محیط کارشان این امکان برایشان نیست، عضلاتشان را پشت میز منقبض کرده تا این کار سبب بهبود گردش جریان خون و افزایش سوخت‌وساز و متابولیسم شود.
استاد دانشگاه علوم پزشکی اصفهان همچنین توصیه کرد: برای پیشگیری از افزایش وزن نیز توصیه می‌شود کالری مصرفی خود را کم کنند و مواد چاق‌کننده مصرف نکنند. حتما 3 تا 5 روز در هفته تمرینات مخصوص ناحیه شکم و کمر و بازو تمرینات تقویت عضلات را انجام بدهند. چراکه انجام تمرین‌های قدرتی سبب افزایش حجم عضلات می‌شود و از تحلیل آنها پیشگیری می‌کند و مانع افتادگی پوست می‌شود.
دکتر باقری‌مقدم خاطرنشان کرد: در کنار ورزش باید در طول روز به تغذیه و دریافت کافی پروتئین نیز توجه شود برای این منظور بهتر است با یک متخصص تغذیه در مورد نوع و مدت ورزشی که انجام می‌شود، مشورت کنند تا با توجه به آن میزان پروتئین دریافتی‌شان تنظیم شود.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif