معاون امور دارویی معاونت غذا و دارو اراک بیان کرد

خرید و مصرف داروهای گیاهی باید به تجویز پزشک باشد

سلامانه: دکتر محسنی با تاکید بر عدم مصرف خودسرانه داروهای گیاهی گفت: داروهای گیاهی موجود در عطاری‌ها و دیگر مراکز عرضه به دلیل احتمال عوارض و مسمومیت‌ها باید حتما با تجویز و مشاوره داروساز یا پزشک تهیه و مصرف شود.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه؛ دکتر ژیلا محسنی بیان کرد: تجویز داروهای گیاهی باید بر اساس خصوصیات فردی و شرایط بیمار اعم از طبع و مزاج، سلامت تمامی دستگاه‌های بدن، همزمانی با مصرف داروهای شیمیایی، نوع رژیم غذایی  و... توسط داروساز یا پزشک صورت گیرد.

عضو هیات علمی دانشگاه افزود: داروهای گیاهی دارای مواد مختلف هستند که هر کدام در بدن مثل یک داروی تک عمل می‌کند و بدن باید بتواند آن را متابولیزه و دفع کند که اکثر آنها ناشناخته‌اند و تحقیقات زیادی روی این مواد صورت نگرفته است.

وی افزود: نکته مهم دیگری که علاوه بر نوع داروی تجویز شده وجود دارد، مقدار و طول مدت مصرف هر نوع داروی گیاهی است که در هر فرد نسبت به افراد دیگر متفاوت است و حتما باید به این نکته توجه کرد. در غیر این صورت به جای بهبود بیماری، باعث آسیب در فرد خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: از شایع‌ترین عوارض می‌توان به افزایش آنزیم‌های کبدی، نارسایی‌های کبدی، مشکلات کلیوی، افت فشار خون، افت قند خون، حساسیت‌های پوستی و سمیّت تنفسی اشاره کرد. 

دکتر ژیلا محسنی تصریح کرد: در حال حاضر داروهای گیاهی از قبیل چاقی، ‌لاغری، ‌ترک اعتیاد، دیابت، دمنوش‌ها و سایر دیگر داروهای گیاهی  موجود در بازار بدون مجوز و تائیدیه سازمان غذا و دارو به فروش می‌رسد که مصرف‌کنندگان باید در خرید آن دقت لازم را داشته باشند.

وی در پایان تاکید کرد: گیاهان دارویی باید در دوز و بازه زمانی مناسب استفاده شوند، از این رو، از مصرف خودسرانه آنها بدون مشورت با داروساز یا پزشک اکیدا باید خودداری شود.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif