الزاما همه فعالیت‌های ورزشی به کاهش وزن کمک نمی‌کند

سلامانه: یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: متاسفانه یکی از اشتباهات رایج افرادی که قصد لاغری دارند، این است که صرفا برای کم کردن وزن به یک روش متوسل می‌شوند.
دکتر رضا راست‌منش، متخصص تغذیه و رژیم درمانی به سلامانه گفت: متاسفانه یکی از اشتباهات رایج افرادی که قصد لاغری دارند، این است که صرفا برای کم کردن وزن به یک روش متوسل می‌شوند. بدون اینکه مشخص شود دلیل اصلی اضافه وزن و چاقی در آنها چیست. از طرفی دیگر، گاهی اوقات جدای از این اشتباه یعنی استفاده از یک روش برای لاغری، از همان ابتدا روشی هم که انتخاب شده، درست و اصولی نیست و همین مساله علاوه بر اینکه شدت چاقی را هم افزایش می‌دهد، منجر به آسیب به سلامت بدن هم می‌شود.
وی ادامه داد: علاوه بر این این نکته را هم باید در نظر  داشت که الزاما همه ورزش‌ها به کاهش وزن کمک نمی‌کند. بهترین نوع ورزش، فعالیت‌های هوازی آن هم در حد متعارف و متعادل مثل پیاده‌روی است که تاثیر بیشتری در لاغری دارد.
دکتر راست‌منش اظهار داشت: یکسری از فعالیت‌های ورزشی در برخی از افراد ممکن است به جای اینکه منجر به کاهش وزن شود، وزن آنها را بالا ببرد.  چون ممکن است فعالیت ورزشی به گونه‌ای باشد که منجر به ساخت عضله شود. به طور کلی فعالیت‌های ورزشی‌ای که به کاهش وزن کمک می‌کنند، شامل فعالیت‌های هوازی از جمله پیاده‌روی است.

وی تاکید کرد: حتی برای کاهش وزن، دویدن سریع خیلی توصیه نمی‌شود چراکه فعالیت‌های هوازی شدید مثل دویدن می‌تواند باعث شود که بعد از مدتی فرد چنان گرسنه شود که به خوردن بیشتر غذا روی بیاورد.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی خاطرنشان کرد: بارها تاکید شده که اگر ورزش به نحو درست و اصولی، منظم و به طور معتدل انجام شود، عاملی حیات‌بخش در حفظ سلامتی خواهد بود. به این معنی که در هر برنامه ورزشی باید به دو مرحله با اهمیت و ضروری که شامل گرم کردن، اولین گام برای شروع یک فعالیت بدنی و مرحله سردکردن که پس از پایان یافتن فعالیت بدنی باید اقدام به سردکردن تدریجی بدن کرد، توجه خاصی شود. علاوه بر این، ورزش باید متناسب با توان جسمی و بنیه بدنی و در نظر گرفتن شرایط مفصلی، قلبی و ریوی یک فرد باشد. از این رو  توصیه می‌شود فرد حتما تحت‌نظر یک متخصص بررسی شود که چه نوع فعالیت بدنی با چه شدت و مدت زمانی برای او مناسب است و با توجه به اینکه فرم بدن به چه صورت است آیا لازم است یک نوع فعالیت ورزشی را انجام دهد یا اینکه تمرینات ورزشی ترکیبی از فعالیت‌های هوازی و بی‌هوازی باشد.
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif