گیاهان موثر در تقویت حافظه و پیشگیری از فراموشی

سلامانه:  نتایج تحقیق‌ها نشان می‌دهد مصرف گیاه جینکو می‌تواند تا حدودی سن آلزایمر و فراموشی را به تاخیر بیندازد.
یک متخصص گیاهان دارویی با بیان این مساله در گفت‌وگو با سلامانه گفت: یکی از معروف‌ترین و موثرترین گیاهان دارویی برای تقویت حافظه و پیشگیری از ابتلا به آلزایمر، گیاه جینکو است. در سال‌های اخیر از برگ جینکو داروهایی با همین نام تهیه شده است. این گیاه حاوی ترکیب‌هایی است که می‌توانند در سلول‌های مغز به خوبی حل شوند و خونرسانی به آنها را افزایش دهند. به عبارتی از مرگ و میر سلول‌های مغز جلوگیری می‌کند.
دکتر محمدحسین صالحی سورمقی افزود: در 10 سال اخیر اشکال دارویی گیاه جینکو از مصرف بالایی در دنیا برخوردار بوده است. در ایران هم داروهای این گیاه تهیه می‌شود و کارخانه‌های داروسازی زیادی وارد این عرصه شده‌اند و از برگ‌های گیاه جینکو داروهای زیادی را به شکل قرص و قطره تهیه می‌کنند.
وی همچنین گفت: علاوه بر جینکو، چند گیاه معروف دیگر برای تقویت حافظه و پیشگیری از فراموشی وجود دارند که شامل بادرنجبویه، مریم‌گلی، کندر و ریحان است.
دکتر سورمقی افزود: طی یک دهه اخیر،  نتایج مطالعه‌ها و تحقیق‌ها نشان می‌دهد مصرف بادرنجبویه به اشکال مختلف می‌تواند در پیشگیری از فراموشی تاثیر خوبی داشته باشد. البته مریم‌گلی هم از گیاهان مفیدی است که از قدیم‌ در طب سنتی ما موارد مصرف متعددی داشته اما یکی از موارد مصرف نسبتا جدید آن، کاهش فراموشی و به تعویق انداختن آلزایمر است.
وی خاطرنشان کرد: نتایج تحقیقات انجام شده اثر ریحان را جلوگیری از فراموشی مفید ثابت می‌کند. ریحان یک گیاه ایرانی‌الاصل است اما به‌دلیل منافع زیادی که داشت آن را به کشورهای دیگر بردند و گسترش دادند. امروزه در بسیاری از کشورهای مختلف دنیا کشت می‌شود و مورد استفاده قرار می‌گیرد. گیاه ریحان علاوه بر اینکه دارای خاصیت ضدنفخ، ضددرد و گرفتگی و آثار مفید دیگری برای دستگاه گوارش است و خاصیت آرامبخشی دارد، می‌تواند در جلوگیری از فراموشی و تقویت حافظه هم مفید باشد. کندر هم گیاهی است که از قدیم‌ شناخته می‌شود و به‌عنوان ضدفراموشی و تقویت حافظه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif