دندان‌های شیری از چه سنی می‌ریزد؟!

سلامانه: دختر 6 ساله‌ام، 4 دندان در آورده است که دو تای آنها قهوه‌ای است و دو تای دیگر افتاده و دیگر دندانی در نیامده است . لطفا من را راهنمایی کنید.
پاسخ از دکتر مصطفی شهابی، متخصص ارتودنسی 

در شش سالگی باید دندان‌های دایمی دربیاید، اگر دندان شیری ناقص باشد دندان دایمی به وجود نمیآید چون دندان دایمی وابسته به جوانه  دندان‌های شیری است و اگر جوانه دندان شیری نباشد، دندان دایمی در نمی‌آید.
معمولا دندان شیری به علت پوسیدگی از بین می‌رود و به ندرت  این اتفاق می‌افتد که یک بیماری خاص باعث افتادن دندان‌ها شود. به عنوان مثال بسیار دور از ذهن است  که در این سن به علت کمبود کلسیم دندان‌ها بریزد بنابراین افتادن دندان  شیری و در نیامدن دندان دایمی در این سن باید توسط  دندان پزشک کودکان بررسی شود.
دندان‌های شیری به طور معمول در 50 درصد جمعیت از شش ماهگی رویش می‌یابد و تا سه سالگی کامل می‌شود. در درصد کمی از کودکان ممکن است کمی زودتر یا دیرتر دندانها بیفتد.
تا شش سالگی سیستم دندان شیری باید کامل شده باشد و بعد از آن اولین دندان‌های دایمی رویش می‌یابد. ابتدا دندان‌های جلوی پایین و سپس دندان‌های دوطرف در می‌آید .
به تدریج تا 12 سالگی دندانهای شیری می‌ریزد و دندان‌های دایمی در می‌آید و اگردر این سن دندان شیری دیده شود، ایرادی وجود دارد.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif