مرا دریاب.../یک قرص هم می‌تواند کشنده باشد

سلامانه: کودکان کنجکاوند و به خاطر همین حس کنجکاوی و کاوشگری که دارند، مدام به محیط اطراف خود سرک می‌کشند و دوست دارند سر از هر چیزی دربیاورند. همین حس کنجکاوی نیاز به مراقبت آنها را مخصوصا از زمانی که شروع به چهاردست و پا راه رفتن می‌کنند و کمی بعد از این سنین که می‌خواهند شناخت بیشتری از هر آنچه که می‌بینند و لمس کنند، به دست بیاورند،‌ بیشتر می‌کند. این کودکان سراغ هر چیزی می‌روند از کابینت‌های آشپزخانه گرفته تا کشوهای کمد و میزتلویزیون و کیفتان. 
حالا تصور کنید دست همین کودک به بسته داروها، مواد شوینده‌ و سفیدکننده در حمام و آشپزخانه برسد.... 
در این صورت با مصرف اتفاقی داروها مسمومیت در آنها رخ می‌دهد که لازم است با مشاهده برخی علایم سریعا به این مساله شک کنید و اقدامات لازم را انجام دهید. در ادامه مطلب به نقل از دکتر عباس آقابیگلویی، فلوشیپ سم‌شناسی بالینی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران به این موارد و نحوه برخورد با آن اشاره‌ می‌شود. 

در کودکان نوپا، بروز هر گونه علایم ناگهانی در وضعیت كودك باید جدی گرفته شود.
با بروز هرگونه علایم ناگهانی در دستگاه گوارش تهوع، استفراغ، درد شکمی و همچنین کاهش ناگهانی سطح هوشیاری، اختلال تنفسی در کودکان نوپا و همچنین بروز علایم و نشانه‌های عصبی که می‌تواند شامل شل شدن مفاصل مچ دست و پا باشد و کودک نتواند چیزی را در دست بگیرد یا روی پا بایستد، باید ظن به مسمومیت داشته باشید.
بلافاصله به صورت تلفنی از مشاور کمک بگیرید.
به سرعت کودک را به مرکز اورژانس برسانید تا مورد ارزیابی قرار بگیرد.
خونسردی خود را حفظ کرده و از مشاوره تلفنی برای بهبود وضعیت فرزندتان کمک بگیرید.

فراموش نکنید مصرف برخی از قرص‌ها می‌تواند با تهدید جانی برای دلبندتان همراه باشد. گاهی مصرف برخی از قرص‌ها حتی یک عدد از آنها به قدری خطرناک‌ است که تهدیدکننده جان کودکتان است.

در این بین داروهای ضدافسردگی سه حلقه‌ای‌ و همچنین داروهایی که برای تپش قلب و اضطراب و کاهش تعداد ضربان قلب مثل پروپرانول یا ایندرال مصرف می‌شوند، می‌تواند به شدت خطرآفرین باشد بنابراین نباید این اصطلاح را که یک قرص هم می‌تواند کشنده باشد، فراموش کنید. 

توصیه می‌شود دارو را دور از دسترس کودکان و در قفسه و کابیت‌های بالایی که دست کودک به آنها نمی‌رسد، قرار دهید. به هیچ وجه چندین دارو را با هم داخل کیفتان قرار ندهید.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif