سوراخ قلب، رایج‌ترین نقص قلبی مادرزادی در نوزادان

سلامانه: دخترم 2 ماه دارد و پزشکی که او را زمان تولد معاینه کرده نقص دیواره قلب را تشخیص داده است. درمان این مشکل چیست؟
پاسخ از دکتر آرزو خسروی، متخصص قلب و عروق
نقص دیواره بین بطنی به سوراخی گفته می شود که در دیواره جدا کننده دو حفره از قلب به وجود می آید. در رشد و تکامل طبیعی انسان
این دیواره بین بطنی پس از تولد بسته می شود تا پس از به دنیا آمدن، خون کم اکسیژن با خون سرشار از اکسیژن ترکیب نشود.نقص دیواره بین بطنی یا VSD نقصی است که در سپتوم بین بطن چپ و راست به وجود می آید. سپتوم یک دیواره است که نواحی راست و چپ قلب را از یکدیگر مجزا می کند. گاهی اوقات نقص های دیواره ای، سوراخ قلب نیز نامیده می شود. این اختلال رایج ترین نقص قلبی مادرزادی در نوزادان تازه متولد شده است. نقص دیواره بین بطنی در کودکان با سن بیشتر و افراد بالغ شیوع کمتری دارد زیرا سوراخ یاد شده به صورت خود به خود بسته خواهد شد.
علل بروز
علت این نقص در اغلب افراد ناشناخته است اما عوامل ژنتیکی می تواند نقش داشته باشد. نقص دیواره بین بطنی یک نوع بسیار رایج از نقص های قلبی است. برخی افراد افزون بر نقص دیواره بین بطنی به نقص های قلبی دیگری نیز مبتلا هستند.
علایم
بروز یک مجرای بزرگ قلبی در کودکی می تواند سبب مشکلات تنفسی شود. اغلب این کودکان برای بستن چنین مجرایی تحت عمل جراحی قرار می گیرند. به همین دلیل، وجود مجراهای بزرگ در قلب کودکان شایع نیست اما در صورت وجود می تواند سبب تنگی نفس شود.بیمارانی که نقص دیواره قلبی خود را ترمیم کرده اند و فشار خون شریان های ریوی آن ها طبیعی است طول عمری طبیعی نیز دارند.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif