فواید ماساژ نوزاد/باید و نباید استفاده از روغن زیتون برای ماساژ

سلامانه: ماساژ پوست لطیف کودک کوچکتان با روغن یک راه عالی برای برقراری ارتباط با اوست و این کار احساس خوبی به شما و فرزندتان می‌دهد. استفاده از روغن برای ماساژ، به تغذیه و محافظت از پوست نرم کودکتان کمک می‌کند.

 

بیشتر روغن‌های طبیعی گزینه‌ای مطمئن برای ماساژ پوست لطیف کودک می‌باشند. با این حال، اگر پوست شیرخوارتان خشک، ترک خورده یا اگزما دارد به هیچ وجه نباید از آن استفاده کرد.

فواید ماساژدهی کودک

شکی نیست که ماساژ کودک مفید است. ماساژ دادن به شما و فرزندتان کمک می‌کند تا با هم پیوند برقرار کنید، هم‌بازی شوید و به آرامش برسید. علاوه بر این ماساژ کودک:. تعامل بدنی بیشتری ایجاد می‌کند.. باعث تماس چشمی بیشتر می‌شود.. باعث مقابله فرزندتان با اضطراب کودکی می‌شود.. هورمون‌های استرس کودکتان را کاهش می‌دهد.. باعث استراحت کودکتان و گاهی به خواب رفتن او می‌شود.. گاهی نیز گریه کودک را کاهش می‌دهد.

حداقل ۴۵ دقیقه بعد از غذا خوردن کودک صبر کنید. ماساژ دادن کودک با معده پر ممکن است باعث استفراغ او شود و برای او آرامشی به همراه نخواهد داشت.

مزایای استفاده از روغن زیتون به طور خاص

خوب است که گاهی اوقات از روغن زیتون بر روی پوست کودک خود استفاده کنید مگر اینکه پوستی خشک یا تحریک شده داشته باشند. همراه با چربی‌ها، روغن زیتون حاوی ویتامین E. و ویتامین K. است. این روغن همچنین حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی است، که می‌تواند به تسکین التهاب بدن کمک کند.
 

خطرات استفاده از روغن زیتون بر روی پوست کودک

یک منبع مطالعاتی مطمئن در سال ۲۰۱۳ که به بررسی تأثیر روغن زیتون بر روی پوست می‌پرداخت، دریافت بزرگسالانی که ۴ هفته از این روغن استفاده می‌کردند، قرمزی خفیفی داشتند. این ممکن است به این دلیل باشد که روغن زیتون می‌تواند لایه بیرونی پوست را نازک کرده یا بشکند. اگر روغن زیتون می‌تواند این اثر را بر روی پوست بزرگسالان بگذارد، قطعاً ایده خوبی نیست که به طور مرتب آن را روی پوست نرم کودک خود استفاده کنید و اگر او دچار اگزما است، این کار آسیب بیشتری به سد محافظتی پوست وارد می‌کند. استفاده از روغن زیتون و روغن‌های طبیعی دیگر دارای اسید اولئیک، روی پوست، ممکن است باعث اگزما یا بدتر شدن آن شود. دانستن این مسئله مهم است، زیرا ۲۰ درصد از کودکان زیر ۲ سال ممکن است در بعضی موارد دچار اگزمای کودک شوند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ نشان داد که استفاده از اسید اولئیک به تنهایی روی پوست می‌تواند التهاب – قرمزی و سوزش را بدتر کند. روغن زیتون سرشار از اسید اولئیک است و در حقیقت این نوع چربی در آن بیش از انواع امگا مفید برای قلب است. با این که روغن زیتون ترکیبات دیگری هم دارد، اما ممکن است موجب تحریک پوست شود.

انواع روغن زیتون مناسب برای کودکان

همان‌طور که قبلاً هم ذکر کردیم، مصرف روغن زیتون مزایایی دارد؛ بنابراین اگر کودک شما ۶ ماه یا بیشتر سن دارد و آماده چشیدن غذا‌های جامد است، خوب است کمی از روغن زیتون را به پوره هویج او اضافه کنید. آلرژی به روغن زیتون نادر است، اما بهتر است مانند هر چیز دیگر، ابتدا کمی از آن را به غذای کودک اضافه کنید تا مطمئن شوید آن را می‌پسندد یا خیر.

مطمئن شوید که فقط از روغن فوق‌العاده بکر استفاده می‌کنید. روغن زیتون بسیار بکر، خالص‌ترین شکل است و با مواد شیمیایی تهیه نشده است. همچنین نسبت به انواع دیگر روغن زیتون مواد مغذی بیشتری دارد.

اگر گاهی اوقات از روغن زیتون بر روی پوست و مو‌های کودک خود استفاده می‌کنید، به یاد داشته باشید که همیشه از روغن زیتون فوق‌العاده بکر استفاده کنید. سعی کنید روغن زیتون را با روغن‌های طبیعی دیگر مخلوط کنید، یا روغن‌های دیگری را به تنهایی به کار ببرید.

اگر می‌خواهید به روغن‌های طبیعی تکیه کنید، چندین نوع از آن‌ها وجود دارد که برای پوست شما و کودکتان مناسب هستند مانند:

– روغن نارگیل بکر: این روغن سرشار از اسید چرب مونولاورین است که مرطوب‌کننده بوده و پوست دچار اگزما را از باکتری‌ها پاک می‌کند.

– روغن جوجوبا: این یک مرطوب‌کننده ایمن است که پوست را نازک نمی‌کند.

– روغن بذر گیاه گاوزبان: این روغن نیز مرطوب‌کننده ایمن دیگری است که پوست را تحریک نخواهد کرد.

چگونه پوست کودکتان را ماساژ دهید؟

همه روغن‌های طبیعی یکسان نیستند، به خصوص وقتی بر روی پوست استفاده می‌شوند. روغن زیتون به طور قطعی برای بدنتان مفید است؛ اما برای قسمت خارجی بدن شما و کودکتان خیلی مناسب نیست.

اگر شما و کودکتان پوست خشک و تحریک‌شده‌ای دارید و یا به ویژه اگر دچار اگزما هستید، به روغن‌های طبیعی دیگری که ثابت شده برای پوست سالم هستند، تکیه کنید.

در ادامه روش مطمئن ماساژ پوست نرم و مخملی کودکتان همراه با روغن طبیعی آمده است:

– یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل بکر را درون یک کاسه کوچک و کم‌عمق (یک ظرف که بتوانید به راحتی انگشتان خود را درون آن ببرید) اضافه کنید.

– روغن نارگیل را حدود ۱۰ تا ۱۵ ثانیه در ماکروویو قرار دهید. باید کمی گرم و کمی نرم شود؛ اما نباید کاملاً تا حد رسیدن به حالت مایع ذوب گردد.

– دستان خود را با دقت با آب گرم و صابون بشویید.

– دمای روغن نارگیل را با فرو بردن انگشت در داخل آن و مالیدن مقداری از آن به پشت دست یا مچ دستتان تست کنید. روغن باید کمی گرم باشد و به محض پخش شدن آن روی پوست به مایع تبدیل شود.

– مطمئن شوید که در یک اتاق گرم قرار دارید. لباس کودک را از تن او بیرون بیاورید و او را روی یک سطح نرم بخوابانید به طوری که صورتش روبروی شما باشد. می‌توانید از یک حوله یا پتو ضخیم برای حفاظت از آن استفاده نمایید.

– دستان خود را به هم بمالید تا گرم شود. اگر دست‌های خشک یا خشن دارید، آن‌ها را مرطوب کنید تا نرم شوند.

– به کودک خود بگویید که زمان ماساژ است. کمی او را غلغلک دهید تا سرگرم شود.

– مقدار کمی روغن نارگیل را روی انگشتان و کف دست خود قرار دهید و دستان خود را به هم بمالید.

– از ناحیه معده و قفسه سینه شروع کنید، به آرامی ماساژ دهید، توقف کنید و پوست او را ورز دهید.

– قبل از حرکت به قسمت دیگر، در هر منطقه حدود ۳۰ ثانیه زمان صرف کنید.

– ماساژ دادن را در شانه‌ها، بازوها، گردن و پا‌های کودک ادامه دهید.

– کودک را روی شکم بچرخانید و ماساژ را بر روی پشت او تکرار کنید.

– با او صحبت کنید یا یک لالایی بخوانید تا در طول ماساژ آرام بماند.

– اگر این کار را به عنوان بخشی از فرآیند خواب انجام می‌دهید، ادامه دهید تا خواب‌آلوده شود.

نکته مهم

بار‌ها و بار‌ها به شما گفته شده است که طبیعی‌ترین‌ها همیشه بهترین‌ها هستند. بله وقتی صحبت از آشپزی و غذا می‌شود، روغن زیتون یک روغن سالم است؛ اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که روغن زیتون برای پوست شما یا کودکتان بهترین نیست. روغن زیتون را به مقدار کم روی پوست فرزند کوچک خود استفاده کنید؛ اما اگر پوستی خشک یا اگزما دارد هرگز این کار را انجام ندهید. روغن زیتون را برای سس سالادتان نگه دارید و از پزشک متخصص اطفال بپرسید بهترین روغن طبیعی برای پوست کودک شما چیست؟

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif