کاهش دید دائم با تشخیص دیرهنگام تنبلی چشم

سلامانه: یک متخصص چشم گفت: معاینات چشمی در 6 ماهگی نوزاد برای پیشگیری از اختلالات چشم ضروری  است و تشخیص دیرهنگام تنبلی چشم می‌تواند منجر به کاهش دید دائمی می‌شود.

به گزارش سلامانه، دکتر محسن محمدزاده، پزشک متخصص چشم دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، خطر شیوع تنبلی چشم در جوامع مختلف را حدود 5 تا 10 درصد اعلام کرد و گفت: تنبلی چشم به سه دلیل انحراف چشمی، عیوب انکساری و آب مروارید بروز می کند و ارجحیت جنسی در ابتلا به آن وجود ندارد.

 

دکتر محسن محمدزاده به اهمیت غربالگری بیماری های چشمی اشاره کرد و اظهار داشت: معاینات چشمی در همه کودکان در سن 6 ماهگی به منظور پیشگیری از اختلالات چشم ضروری است.

وی توضیح داد:  بستن چشم سالم فرد دارای تنبلی چشم و اصرار برای استفاده از چشم تنبل مهم ترین پایه درمان است .

وی با بیان این که تنبلی چشم به شرط تشخیص زودرس قابل درمان است، عنوان کرد: تشخیص و مراجعه زود هنگام تاثیر به سزایی در درمان این اختلال دارد، به طوری که مراجعه پس از 3 یا 4 سالگی برای درمان ارزشی ندارد و پاسخدهی به آن بسیار کاهش می یابد.

وی تصریح کرد: تنبلی چشم بر اساس عامل به وجود آورنده آن قابل درمان است و اگر فردی انحراف یا عیوب انکساری چشم دارد، با مراجعه به موقع به متخصص چشم و حذف آن ها اختلال رفع و یا به حداقل می رسد.

وی خاطرنشان کرد: اگر تنبلی چشم درمان نشود چشم تنبل پیام عصبی به مغز نمی فرستد و برای همیشه دید چشم از بین می رود.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif