چگونه از آبریزش بینی کودکان جلوگیری کنیم؟

سلامانه: معمولا درمان‌های عادی‌ای که برای سرفه‌کردن و سرماخوردگی به کار می‌رود برای نوزادان توصیه نمی‌شود؛ زیرا این داروها به‌خوبی در آنها اثرگذار نیست و مقادیر بالاتر دارو می‌تواند موجب بروز مشکلات جدی در کودکان بشود. در ادامه، با درمان‌های آبریزش بینی در کودکان بیشتر آشنا بشوید:

1. قطره سالین و بالب‌ساکشن

یکی از درمان‌هایی که ممکن است برای والدین آزاردهنده باشد، ساکشن است. بیشتر موارد آبریزش بینی در کودکان به‌خاطر عفونت‌های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی یا سرماخوردگی است. به‌کمک بالب‌ساکشن یا ابزارهای مشابه می‌توان مخاط اضافی را از بینی نوزادان تمیز کرد. بهتر است از این روش پیش از غذاخوردن کودک‌تان استفاده کنید تا او راحت‌تر بتواند نفس بکشد و غذایش را بخورد. اگر برای استفاده از این ابزار مشکل دارید، از پزشک کودک‌تان راهنمایی بخواهید.

2. مصرف زیاد مایعات

معمولا آبریزش بینی در نوزادان به‌خاطر یک عفونت ویروسی یا واکنش آلرژیک بروز می‌کند. فارغ از علت بروز آبریزش بینی، مصرف مایعات اضافه می‌تواند احتمال گرفتگی بینی را کاهش دهد. بیشتر نوزادان، بیش از آبریزش، مشکل گرفتگی بینی دارند؛ بنابراین افزایش مصرف شیر مادر یا شیر خشک می‌تواند به جلوگیری از این حالت کمک کند. درمورد استفاده از آب برای نوزادتان، با پزشک او مشورت بکنید.

3. استفاده از بخار سرد برای رفع آبریزش بینی

از کودک خود بخواهید در فواصل منظم در بینی خود بدمد، تا از شر بسیاری مخاط‌های موجود در بینی و همچنین آبریزش بینی رهایی یابد. همیشه بینی کودک خود را با استفاده از یک بافت نرم برای جلوگیری از تحریک پوست، تمیز کنید. مقداری ژله یا روغن زیتون را زیر بینی نوزاد خود قراردهید تا از قرمزی پوست جلوگیری شود. کودک خود را در معرض محرک‌ها و آلرژی‌زاها قرار ندهید، مانند حشرات، حیوان خانگی، گرد و غبار، گازهای شیمیایی و سیگار. 

4. بالا نگهداشتن سر کودک

بالا بردن سر کودک هنگامی که کودک آبریزش بینی دارد به او کمک می‌کند احساس بهتری داشته باشد. این کار نه تنها باعث کاهش ترشح خلط می‌شود بلکه از ورود خلط به گلو جلوگیری می‌کند و مانع از به سرفه افتادن کودک می‌شود. برای بالا نگهداشتن سر کودک می‌توانید از یک یا دو حوله استفاده کنید، اطمینان حال کنید که سر کودک را زیادی بالا نبرید و باعث ناراحتی او نشوید.  

5.از ژله پترولیوم یا وازلین استفاده کنید

اگر قسمت زیر بینی نوزادتان تحریک می‌شود، مقدار بسیار کمی ژله پترولیوم یا وازلین بر روی آن بمالید تا از مرطوب‌بودن دائمی آن جلوگیری کنید. به این ترتیب، کودک‌تان احساس آرامش بیشتری خواهد داشت.  
زوم لایف 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif