تحرك كودك را بيشتر كنيد

سلامانه: یک متخصص پزشکی ورزشی گفت: در کودکان چاق و دارای اضافه وزن هدف از درمان، کنترل وزن کودک است نه اینکه رژیم‌هایی غذایی سخت به او داده شود.
دكتر احمد باقرى‌مقدم عضو هيات علمى دانشگاه علوم پزشكى اصفهان با بیان این نکته به سلامانه گفت: اکثر والدین وقتی می‌بینند فرزندشان وزن اضافه دارد، سعی می‌کنند کودک را وادار به گرفتن رژیم‌های سخت و غیراصولی کننند درحالی که كودكان در سن رشد هستند و محدوديت هاى غذايى مى‌تواند در رشد آنها اثر منفى بگذارد.
وی افزود: در کودکان چاق و دارای اضافه وزن هدف از درمان، کنترل وزن کودک است و راهكار ما براى كنترل وزن در كودكان بيشتر ورزش است تا رژيم هاى غذايى. در سنين بالا رژيم اهميت بيشترى پيدا مى كند
دکتر باقری مقدم گفت: ورزش هاى هوازى و چربى سوز مثل شنا، دويدن و دوچرخه سوارى با شدت متوسط براي کودکانی که اضافه وزن دارند، مناسب است.
وی با تاکید بر اینکه بايد توجه داشت ورزش مفرح و لذت بخش و تا حد ممكن گروهى باشد، گفت: ورزش‌هاى تكرارى و خسته كننده انگيزه را از كودكان مى‌گيرد اما تنوع در برنامه هاى ورزشى به ايجاد جذابيت و انگيزه كمك مى كند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خاطرنشان کرد: ورزش‌هاى كاهش وزن بايد مستمر و طولانى مدت، روزانه و در 2 نوبت انجام شود تا اثربخشى كافى داشته باشد و در ضمن فشار زيادى به كودك وارد نشود و هر بار ورزش براى كودكان بايد حداكثر 30 دقيقه با شدت متوسط باشد.
دکتر باقری‌مقدم درنهایت گفت: در صورتى كه كودك يا فرد بزرگسالى مبتلا به كبد چرب است نيازى نيست براى شروع ورزش منتظر پاك شدن كبد بماند، بلكه مى تواند به طور مرتب فعاليت بدنى داشته باشد و به صورت تدريجى از وزن اضافه اش بكاهد.
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif