اسطوخودوس؛ از درمان جوش سرسیاه تا تداخل دارویی

سلامانه: گلبرگ‌های لطیف و بنفش این گل، در فنجان دم‌نوش شما ذراتی عجیب آرام‌بخش تولید می‌کنند.
دکتر الهام اختری،‌ متخصص طب ایرانی با بیان این مساله در سلامانه گفت: گلبرگ‌های اسطوخودوس طبیعتی گرم و خشک دارد که در تقویت معده، رفع سردرد تقویت اعصاب سرآمد هستند و ترکیبات آرام‌بخش موجود در آن، پاسخ مغز را به محرکات آزارنده محیطی آهسته‌تر کرده و موجب رفع اضطراب و دل‌نگرانی می‌شوند.
وی ادامه داد: دم‌نوش اسطوخودوس خواب را عمیق و آرام کرده و فرد پس از بیدار شدن احساس نشاط بیشتری داشته باشد و در صورتی که فردی مبتلا به معده و روده عصبی باشد، نوشیدن این دمنوش مفید است.
وی با تاکید بر اینکه برخی از افراد باید با مشورت پزشک از این دمنوش استفاده کنند، گفت: اگر فردی لاغر اندام است و زیاد جوش می‌زند و زود عصبی می‌شود بهتر است قبل از استفاده از چای اسطوخودوس با پزشک مشورت کند.
دکتر اختری همچنین تاکید کرد از بخور گلبرگ‌های اسطوخودوس می توان برای کاهش التهاب سینوس‌ها و سرماخوردگی کمک گرفت. ضمن اینکه روغن آن به رفع جوش سرسیاه کمک می‌کند و چای آن نیز در ایجاد آرامش توصیه می‌شود.
 
با وجود این خواص مفید این متخصص طب ایرانی هشدار دارد که باید توجه داشته باشید که این بنفش‌های افسون‌گر با قرص‌های خانواده بنزودیازپین مانند دیازپام، الپرازولام و ... تداخل دارند و اگر دمنوش این گیاه را هر شب می‌نوشید، سه هفته کافی است و باید 10 روز استراحت کنید و مجدد آن را میل کنید.
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif