هیپوسپادیاس نقص مادرزادی در نوزاد پسر!

سلامانه - مرضیه نوروزی: هیپوسپادیاس یک نقص مادرزادی در نوزاد پسر است که در آن سوراخ مجرای ادرار پائین‌تر از حد طبیعی در زیر آلت تناسلی باز می‌شود. اگر نوزادی به نظر برسد که به صورت مادرزادی ختنه شده، باید مشکوک به این بیماری شد. این بیماری دارای طیف وسیع است که از بسیار خفیف تا بسیار شدید که در آن در تشخیص جنسیت نوزاد مشکل پیدا می‌شود، متفاوت خواهد بود.
به گفته دکتر محمدرضا صفری‌نژاد، اورولوژیست و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران از هر سیصد نوزاد پسر یکی به هیپوسپادیاس مبتلاست که علت آن عدم تکامل کامل آلت تناسلی است.

وی در گفت‌وگو با سلامانه درخصوص این بیماری توضیح داد: وقتی جنین در داخل رحم مادر است، آلت تناسلی تحت‌تأثیر هورمون تستوسترون تکامل می‌یابد. اگر در مرحله‌ای از تکامل، اثر تستوسترون مهار شود، تکامل آلت تناسلی مواجه با اشکال شده و باعث اختلالات تکاملی از جمله هیپوسپادیاس خواهد شد.

این اورولوژیست با بیان اینکه اگرچه این بیماری ژنتیکی نیست ولی ممکن است فامیلی باشد، گفت: در 7 درصد موارد پدر خود نوزاد نیز به این عارضه مبتلا بوده است. احتمال اینکه نوزاد پسر بعدی نیز دارای هیپوسپادیاس باشد، 12 درصد است. اگر هم پدر و هم برادر داری هیپوسپادیاس باشند، این احتمال به 21 درصد می‌رسد.

وی در پاسخ به این سوال که چه عواملی نوزاد را مستعد ابتلا به هیپوسپادیاس می‌کنند، گفت: سن زیاد مادر، به دنیا آمدن نوزاد به روش IVF و مواجه مادر با سموم گیاهی در دوران بارداری می‌تواند از عوامل خطرزا باشد. ضمن اینکه اگرچه هیپوسپادیاس معمولاً به تنهایی دیده می‌شود اما گاها ممکن است همراه با سایر بیماری‌های مادرزادی از جمله بیضه نزول نکرده (10 درصد دارای بیضه نزول نکرده یکطرفه هستند) و کجی آلت تناسلی اتفاق بیفتد که هر چقدر شدت هیپوسپادیاس شدیدتر باشد، کجی نیز شدیدتر خواهد بود.

دکتر صفری‌نژاد با بیان اینکه شدت هیپوسیادیاس بسیار متغیر است، ادامه داد: طیف این بیماری از بسیار خفیف تا بسیار شدید متفاوت است، به عنوان مثال ممکن است سوراخ مجرای ادرار چند میلی‌متر پایین‌تر از حد طبیعی باز شود یا اینکه در محل اتصال کیسه بیضه به آلت تناسلی قرار بگیرد که بر حسب شدت، هیپوسپادیاس را به سه درجه تقسیم می‌کنند.

وی همچنین تاکید کرد: این بیماری به راحتی توسط پزشک قابل تشخیص است. برای تشخیص نیاز به تست خاصی نیست و هنگام تولد، این بیماری توسط پزشکی که نوزاد را بعد از تولد معاینه می‌کند قابل تشخیص است.

این استاد دانشگاه یادآور شد: اگر هیپوسپادیاس خیلی شدید باشد ممکن است در تشخیص جنس بچه مشکلاتی پیش بیایدکه در چنین مواردی از آزمایش کروموزومی و روش‌های تصویربرداری برای تشخیص جنسیت نوزاد استفاده می‌شود.

دکتر صفری‌نژاد در پایان با تاکید بر اینکه درمان این بیماری با جراحی است و بهترین سن برای انجام آن 3 ماهگی تا یک سالگی است، گفت: بسته به درجه هیپوسپادیاس جراحی آن از یک عمل ساده تا جراحی‌های پیچیده متفاوت است. در موارد شدید نیاز به چندین بار جراحی است و هیچ وقت هم آلت تناسلی شکل کاملاً طبیعی پیدا نخواهد کرد. اما در مواردی که هیپوسپادیاس خیلی خفیف باشد و سوراخ مجرای ادرار چند میلی‌متر پائین‌تر بر روی کلاهک آلت تناسلی باز شده است، نیاز به درمان وجود ندارد.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif