استفراغ‌های پی درپی نوزادان را جدی بگیرد

سلامانه: فوق تخصص نوزادان گفت: اختلال در رشد، استفراغ‌های پی درپی و کج کردن سر به حالت کمانی از عوامل رفلاکس حاد در نوزادان است.

به گزارش سلامانه؛ هادی سماعی فوق تخصص نوزادان درباره رفلاکس گوارش نوزادان اظهارکرد: رفلاکس زمانی اتفاق می‌افتد که نوزاد پس از خوردن شیر،‌ آن را برگرداند؛‌ در اکثر نوزادان هنوز ماهیچه بین معده و مری به طور کامل سفت نشده از این رو معده به راحتی چیزی که نوزاد خورده را به عقب بازمی گرداند. این امر در نوزادان طبیعی است و تا زمانی که نوزاد رشدی خوب دارد رفلاکس معده نگران کننده نیست.

وی درباره نشانه های رفلاکس حاد در نوزادان گفت: اگر والدین علائمی مانند اختلال دررشد، استفراغ های پی درپی، سرفه های مزمن، بیقراری و کج کردن سر به حالت کمانی بعد از شیر خوردن را در نوزاد خود مشاهده کردند حتما باید به پزشک مراجعه کنند.

فوق تخصص نوزادان ادامه داد: اگر برگشت محتویات معده به داخل مری زیاد تکرار شود، سوزش و التهاب در مری ایجاد خواهد شد.

سماعی درباره روش های آرام کردن نوزاد مبتلا به رفلاکس گفت: به مقدار کم و دفعات بیشتر به نوزاد شیر بدهید، مادران با شیر خود  نوزاد را تغذیه کنند زیرا شیر مادر دو برابر سریع تر از شیرخشک هضم می‌شود و برای بهبود گوارش نوزاد مفید است. حدود نیم ساعت پس از شیر دادن نوزاد را تکان ندهید و حدود یک ونیم ساعت نوزاد را روی تشک مخصص رفلاکس ( مشابه آن کریر یا صندلی ماشین ) قرار دهید.

فوق تخصص نوزادان در انتها یادآوری کرد: به طور طبیعی اکثر نوزادان دچار رفلاکس می شوند اما تا زمانی که مطمئن نشده ای رفلاکس از نوع حاد است، درمان را آغاز نکنید، زیرا تعداد مواردی که بی جهت درمان می شوند بیش از مواردی است که واقعا به درمان نیاز دارند.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif