پیشگیری و درمان چاقی دوران کودکی با این 6 توصیه

سلامانه: متاسفانه امروزه به علت تغییر سبک زندگی شیوع چاقی در کودکان به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرده است. به همین علت درمان چاقی دوران کودکی مستلزم توجه به سبک زندگی است. معمولاً کودکان چاق در دوران جوانی و بزرگسالی نیز به اضافه وزن مبتلا هستند.

تحقیقات نشان داده در سنین ابتدایی زندگی اضافه وزن می‌تواند در آینده احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲، بیماری قلبی – عروقی (CVD)، سرطان و … را  افزایش دهد. برای آن که کودک شما وزن مناسبی داشته باشد باید نکات زیر را رعایت کنید:
• رژیم غذایی نقش مهمی در پیشگیری و درمان چاقی دوران کودکی دارد. در مورد کودکان معمولاً انتخاب نوع غذا و پخت آن با والدین است. توصیه می‌شود والدین برای پخت غذاها از روش‌های سالم مانند بخارپز کردن، گریل کردن و … استفاده کنند. همچنین می‌توانند از فر یا ظروف رژیمی کمک بگیرند.
• هنگام خرید مواد غذایی برای منزل باید غذاهای سالم مانند میوه‌ها، سبزیجات و لبنیات کم چرب انتخاب شوند تا همیشه میان وعده‌های سالم در دسترس کودکان قرار داشته باشد. خرید تنقلات پرکالری باید محدود شود.
• حجم غذای مورد نیاز کودکان در مقایسه با بزرگسالان کمتر است. بنابراین، به میزان کافی در بشقاب کودک غذا بریزید و به او اجازه دهید به محض سیر شدن دست از غذا خوردن بکشد.
• بهترین نوشیدنی آب است. نوشابه، دلستر و آبمیوه‌ها حاوی قند و کالری بالایی هستند. به منظور پیشگیری و درمان چاقی دوران کودکی اکیداً توصیه می‌شود خرید و مصرف آن‌ها کاهش پیدا کند.
• یکی از دلایل چاقی در کودکان حذف وعده صبحانه است. بررسی کودکان بیش از ۱۹ هزار خانواده نشان داده است که خواب نامنظم و حذف وعده صبحانه سبب افزایش اشتها و افزایش مصرف مواد غذایی پرکالری می‌شود. بنابراین، باید کودک به صرف صبحانه تشویق شده و خوراکی‌های سالم در این وعده غذایی در اختیار وی قرار گیرد.
• در پایان باید به این نکته اشاره کرد که کودکان از والدین و سایر اطرافیان خود تقلید می‌کنند. اگر می‌خواهید فرزند شما از رژیم غذایی سالم پیروی کند در درجه اول خود شما باید تغذیه سالمی داشته باشید.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif