اگزمای کودک

سلامانه: درماتیک آتوپیک نوزادان، که بعضا درماتیک آتوپیک، اگزمای آتوپیک و یا اگزمای کودک نیز نامیده می شود، یک مشکل عمده در بیماری های پوستی کودکان محسوب می شود که حدود 10 الی 20 درصد جمعیت شیرخواران و کودکان را درگیر می کند.
کودکانی که دارای چنین مشکلی هستند از درماتیت (التهاب پوستی) به علت وجود آلرژی و یا هرگونه حساسیت های پوستی رنج می برند. این بیماری پوستی در کودکان کمتر از پنج سال بیشتر دیده می‌شود.
علائم تیپیک و خاص این بیماری پوستی شامل قرمزی، راش های خارش دار، پوسته پوسته شونده و خشکی پوست می باشد. این علائم در پاسخ به برخی از محرک ها، می توانند وخیم تر شوند.
درمان این بیماری شامل مرطوب نگه داشتن پوست و استفاده از کرم ها و داروهای ضدالتهاب پوستی می باشد. بسیاری از کودکان که دارای درماتیک آتوپیک هستند به مرور زمان خود به خود بهبودی پیدا می کنند و ممکن است تا رسیدن به سن نوجوانی هیچ علامتی نداشته باشند.
درماتیت آتوپیک نوزادان یک بیماری پوستی بسیار عمده و شایع می باشد. اگزمای آتوپیک معمولا تا قبل از سن پنج سالگی رخ داده و معمولا پیش از تولد یک سالگی نوزاد برای اولین بار ایجاد می شود. کودکان دارای آلرژی (از جمله تب یونجه ای و آسم آلرژیک) و یا والدینی که خود نیز پیشتر دارای این بیماری بوده اند، بیشتر در معرض ابتلا به اگزمای آتوپیک می باشند.
عواملی که اگزمای آتوپیک را عمدتا موجب می شوند شامل خشکی، افزایش دما و تعریق، مواد و ترکیبات محرک (مانند برخی لباس ها و مواد شیمیایی)، شوک های فیزیکی و هیجانی، عفونت های پوستی و آلرژن ها و نهایتا برخی از غذاها می باشند.
علائم بیماری:
علائم تیپیک اگزما شامل قرمزی، راش های خارش دار و پوسته پوسته شونده و خشکی پوست می باشد. راش های پوستی ممکن است ترشحی بوده و پوست ممکن است بر اثر خارش های مکرر مجروح شود. این راش ها غالبا در نواحی سر و صورت، آرنج ها و نواحی زانو دیده می شوند.
کودکانی که به مدت طولانی از بیماری اگزما رنج می برند ممکن است بر اثر خارش های مکرر پوست و متعاقبا ایجاد زخم، دچار ضخیم شدگی پوست در نواحی مربوطه شوند.
در صورتیکه راش های پوستی دچار عفونت میکروبی شوند، ممکن است ضخیم شدگی پوست به همراه ترشحات زرد رنگ چرکی بوده که اطراف آن را نواحی قرمز مختص بیماری اگزما فرا گرفته باشد.

تشخیص:
تشخیص بیماری همواره بر اساس علائم بالینی و ظاهر فیزیکی راش های پوستی انجام می شود. بر اساس علائم ایجاد شده آزمایشاتی مبتنی بر آلرژی خاصی را می توان جهت ردیابی فاکتورهای ایجاد کننده اگزما، در نظر گرفت. درمان: مرطوب نگه داشتن پوست و همچنین استفاده از ضدالتهاب ها برای بهبودی علائم اگزمای آتوپیک موثر هستند.
در صورت امکان می توان با یک پارچه تمیز و یا بانداژ استریل و مرطوب، سطح حساس شده و خشک پوست را پوشانید. استفاده از صابون و یا شوینده هایی که دارای مرطوب کننده ها و یا ترکیبات روغنی جهت تسکین التهاب و رفع حساسیت باشند، در چنین شرایطی توصیه می شود.

همچنین از آنتی هیستامین نیز برای کاهش احساس خارش می توان استفاده نمود و می توان برای پیشگیری و درمان درماتیت و اگزمای پوستی از جمله درماتیک آتوپیک نوزادان از کرم های ویژه رفع اگزما و التهابات پوستی کودک نظیر کرم اگزاسین کودک استفاده نمود.

پیشگیری:
برای پیشگیری از بروز درماتیت و اگزما می بایست علاوه بر مرطوب نگاه داشتن دائم پوست، از برخورد و تماس با عوامل شکل دهنده که موجب بروز علائم مربوطه شده و یا آنرا تشدید می کنند جلوگیری نمود. 

دکترسلام

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif