چرا رنگ مدفوع نوزاد سبز می‌شود؟

سلامانه: بعضی از والدین فکر می‌کنند رنگ سبز مدفوع نوزاد نشان دهنده بیماری و به خصوص سرماخوردگی است، اما متخصصان اطفال معتقدند رنگ سبز مدفوع برای نوزادانی که شیر مادر می‌خورند طبیعی است و برخلاف تصور عامه مردم، ربطی به سرماخوردگی ندارد.
در شش هفته اول تولد، ممکن است مدفوع نوزاد سبز روشن باشد و ناگهانی خارج شود و دارای تکه‌های سفت صابونی شکل باشد که این حالت طبیعی است. اما اگر رنگ مدفوع نوزاد سبز تیره است ممکن است شیرخشکی که استفاده می‌کنید حاوی آهن باشد و یا اگر نوزاد
 شیر مادر می خورد به دلیل مکمل آهنی است که به اومی‌دهید.

اگر رنگ مدفوع نوزاد به رنگ سبز تیره باشد اما میل او به شیر خوردن کم نباشد، نگران کننده نیست اما اگر نوزاد مثل همیشه شیر نمی‌خورد و بی‌قراری می‌کند بهتر است به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید. حواستان باشد گاهی تغییر رنگ مدفوع نوزاد از قهوه ای روشن به سبز تیره به دلیل دریافت شیر زیاد است. اگر کودک شیر زیاد، کم چرب و با قند بالا دریافت کند ممکن است مدفوع آبکی و سبز رنگ داشته باشد.

چه زمانی تغییر رنگ مدفوع نوزاد مهم است؟

همانطور که گفته شد رنگهای سیاه، زرد، قهوه ای و سبز برای مدفوع نوزاد طبیعی است. زمانی باید به تغییر رنگ مدفوع نوزاد توجه کنید که رنگ مدفوع ناگهان سفید شود. اگر رنگ مدفوع نوزاد سفید باشد نشان‌دهنده اختلالات کبدی است و حتما باید به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید. همچنین اگر در مدفوع نوزاد خون دیده شد باید خیلی سریع این موضوع را با پزشک متخصص در میان بگذارید.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif