قطره‌های آهن ایرانی دندان را سیاه نمی‌کند

سلامانه: عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: در گذشته قطره آهن ایرانی دندان‌های کودکان را پس از مصرف سیاه می کرد اما اکنون قطره ای در کشور تولید می شود که دندان را سیاه نمی کند. مکمل ها و ویتامین های ایرانی مانند ویتامین D و آهن استاندارد است و مردم باید بنا به تجویز پزشک آنها را مصرف کنند.
 

به گزارش سلامانه، علی اکبرسیاری در نشست خبری همایش اورژانس ها و بیماری‌های شایع طب کودکان در بیمارستان مفید کودکان، افزود: بسیاری از کودکان و زنان به مکمل ها و ویتامین ها در طول زندگی نیاز دارند که اگر آنها را مصرف نکنند سلامت بدن به خطر می افتد.

این فوق تخصص بیماری‌های گوارش کودکان ادامه داد: متاسفانه فرهنگ غلطی در کشور رواج یافته که افراد فکر می کنند اگر مکمل ها و ویتامین ها خارجی و گران باشد خوب است در حالیکه اینطور نیست.

سیاری تصریح کرد: کودکان نیاز به قطره آهن و دختران دبیرستانی و زنان باردار نیاز به قرص آهن دارند و بهتر است نوع ایرانی را مصرف کنند.

به گفته وی، ایران از کشورهایی است که در زمینه تولید مکمل ها و ویتامین ها موفق بوده و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی میلیارد ها تومان در سال را خرج تولید این محصولات می کند.

سیاری ادامه داد: ضرورت دارد کودکان تا ۱۲ سالگی دو ماه یک بار ویتامین D و سایر افراد از ۱۲ تا ۶۵ سال ماهانه یک عدد از این ویتامین را مصرف کنند.

این پزشک اضافه کرد: متاسفانه عده ای از افراد سودجود در فضای مجازی علیه پیشرفت های پزشکی کشور فعالیت می کنند که سلامت مردم را به خطر می اندازد.

 

اشتباه گرفتن واکسن آنفلوآنزا با واکسن سرماخوردگی

این استاد دانشگاه با بیان اینکه واکسن آنفلوآنزا، واکسن سرماخوردگی نیست، افزود: عده ای تصور می کنند که با تزریق واکسن آنفلوآنزا نباید دچار سرماخوردگی شوند در حالیکه این واکسن در بیماران خاص، زنان باردار، کودکان و سالمندان موجب تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر بیماری آنفلوآنزا می شود.

سیاری افزوذد: افرادی که داروهایی مانند کورتون مصرف می کنند باید این واکسن را در محیط های بیمارستانی تزریق کنند زیرا واکسن آنفلوآنزا یک ویروس زنده است و با تزریق آن ویروس قوی می شود  و ممکن است ایجاد بیماری کند.

وی ادامه داد: افرادی که به زرده تخم مرغ آلرژی دارند نیز ممکن است با تزریق این واکسن دچار بیماری شوند که لازم است در محیط بیمارستان اقدام به انجام آن کنند تا تحت نظارت باشند.

 

ابتلای ۶۰ درصد نوزادان ایرانی به زردی 

این فوق تخصص بیماری‌های گوارش کودکان اظهار داشت: سالانه یک میلیون و ۵۷۰ نوزاد در کشور متولد می شود که ۶۰ درصد آنها دچار زردی می شوند و اگر زردی آنها تا ۱۲ هفته بهبود نیافت باید مورد بررسی قرار گیرند.

سیاری تصریح کرد: عدم توجه و رسیدگی به زردی نوزادان باعث می شود کلیه ها آسیب دیده و کودکان دچار نارسایی کلیه ها شوند.

همایش اورژانس ها و بیماری‌های شایع طب کودکان ۱۶ تا ۱۹ مهر در بیمارستان مفید برگزار می شود.

بیماری‌های خون، آسم و آلرژی، تشنج،  روان تنی، جراحی سیستم ادراری، قلب و عروق و کم کاری و پرکاری تیروئید از مهم‌ترین مباحث همایش است.  

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif