سلامت جنسی در قرنطینه کرونا/ امکان انتقال ویروس کرونا از طریق روابط زناشویی

سلامانه: عضو تیم تخصصی کلینیک سلامت جنسی ابن‌سینا، در ارتباط با رعایت نکات بهداشتی در روابط زناشویی، توضیحاتی ارائه داد.
 

به گزارش سلامانه، ویروس کرونا همه جهان را درگیر کرده، اما همچنان پدیده‌ای ناشناخته است که دانشمندان و متخصصان اطلاعات دقیقی درباره ماهیت و عوارض آن ندارند.

تاکنون انتقال این ویروس از راه مجاری تنفسی و چشم به اثبات رسیده است، اما آیا روابط زناشویی نیز می‌تواند باعث انتقال این ویروس شود.

شاداب شاه علی عضو تیم تخصصی کلینیک سلامت جنسی ابن‌سینا درباره امکان انتقال ویروس کووید -۱۹ از طریق روابط زناشویی، گفت: هیچ مدرکی مبنی بر انتقال ویروس کرونا از طریق روابط زناشویی وجود ندارد و هنوز گزارشی از یافت شدن ویروس در ترشحات دستگاه تناسلی آقایان و خانم‌ها گزارش نشده است. با این حال، در صورت ابتلای یکی از طرفین به کووید ١٩ به دنبال روابط زناشویی، ممکن است از طریق تنفس و هوای بازدم و یا از طریق بزاق قابل انتقال اتفاق بیفتد.

وی درباره رابطه زناشویی در دوران پاندمی ویروس کرونا، توضیح داد: اگر شما یا همسرتان مبتلا به کووید -۱۹ هستید، باید تا حد امکان از یکدیگر دور باشید و به طبع روابط زناشویی نداشته باشید. اما برای افرادی که علائم بیماری را ندارند و در معرض بیماری کووید -۱۹ قرار نداشته و شرایط قرنطینه در خانه را رعایت کرده‌اند، روابط زناشویی با همسر خطر ابتلاء به این بیماری را به همراه ندارد. باید توجه داشت که داشتن رابطه زناشویی در این دوره پراسترس می‌تواند به تحکیم روابط عاطفی خانواده و کاهش اضطراب و تنش زوجین کمک کند.

شاه علی با اشاره به اصول بهداشتی رابطه زناشویی در دوره پاندمی کرونا، افزود: لازم است حداقل ۲۰ ثانیه قبل و بعد از روابط زناشویی دست‌ها با آب و صابون شسته شوند. استفاده از وسایل محافظتی، امکان انتقال ویروس کرونا را کاهش می‌دهد.

وی، توجه به علائم مرتبط با بیماری و همچنین، در نظر داشتن بیماری‌های زمینه‌ای را ضروری دانست و گفت: اگر فرد احساس بیماری دارد (علائمی شامل تب، سرفه، گلودرد یا تنگی نفس) بهتر است از روابط زناشویی و به خصوص بوسیدن همسرش خودداری کند. همچنین، اگر فرد به یک بیماری مبتلا است که آسیب‌پذیری او در مقابل ویروس کرونا را افزایش می‌دهد، بهتر است از روابط زناشویی خودداری کند. از جمله بیماری‌های زمینه‌ای که آسیب‌پذیری در برابر کووید -۱۹ را افزایش می‌دهند، می‌توان به بیماری‌های ریوی، بیماری‌های قلبی، دیابت، بیماری‌های خود ایمنی، سرطان یا ضعف سیستم ایمنی بدن (برای مثال، HIV کنترل‌نشده و با CD4 کم) اشاره کرد.

عضو تیم تخصصی کلینیک سلامت جنسی ابن‌سینا درباره خطر بارداری ناخواسته و ابتلاء به عفونت‌های انتقال یابنده از راه تماس جنسی هشدار داد و افزود: اگر زوج قصد بارداری ندارند باید از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده کنند. اگر از قرص ضدبارداری خوراکی برای پیشگیری از بارداری استفاده می‌شود، بهتر است حداقل برای ۳۰ روز یا بیشتر تهیه شود.

وی ادامه داد: همچنین، با توجه به اینکه دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی در دوران شیوع کووید -۱۹ سخت‌تر می‌شود، ممکن است استفاده از برخی روش‌های پیشگیری از بارداری، مانند IUD، با دشواری همراه باشد، بنابراین بهتر است خانم با ماما یا متخصص زنان مشورت بگیرد.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif