دلایل افزایش آمار طلاق در پاندمی کرونا

سلامانه: طبق مطالعات، آمار طلاق افزایش و سپس کاهش پیدا می‌کند. با توجه به اینکه فرایند طلاق گرفتن، هزینه‌بر است شاید بتوان گفت یکی از دلیل کاهش طلاق بعد از گذشت زمان از قرنطینه، رکود اقتصادی باشد.
از دلایل افزایش طلاق با شروع قرنطینه می‌توان به 5 مورد اشاره کرد که دکتر فرزانه ردایی، روانپزشک و رواندرمانگر تحلیلی مروری کوتاه به این دلایل افزایش طلاق دارد:
 

۱_ افرادی که قبل از قرنطینه قصد جدایی داشتند و به دلیل قرنطینه کرونا، به تاخیر افتاده است.
۲_ زوج‌های که پاسخ درستی به کرونا ندادند: 
* به این معنی که یکی از زوجین از اینکه پارتنرش بی‌ملاحظه است و نکات درست را رعایت نمی‌کند احساس ناامنی می‌کند و حس می‌کند در معرض خطر است . 
* یا یکی از زوجین احساس می‌کند تحت کنترل و تسلط دیگری قرار گرفته و در رابطه احساس خفگی می‌کند . 

در هر دو حالت معیارهای هر دونفر نسبت به امنیت و خطر متفاوت است و دیدگاه متفاوت دارند .

۳_ لو رفتن رابطه خارج از ازدواج یکی از زوجین 
یکی از سوالاتی که ابتدای قرنطینه مطرح شد این بود که افرادی که رابطه خارج از ازدواج دارند چه کار می‌کنند . 
واقعیت این است که این رابطه ادامه پیدا می‌کند و خطر آلودگی ویروس را هم  در نظر نمی‌گیرند . پنهان نگه داشتن رابطه خارج از ازدواج طی قرنطینه سخت‌تر است و احتمال لو رفتن بیشتر می‌شود.

۴_ یکی از زوجین یا هر دو در دوران قرنطینه متوجه می‌شوند که همدیگر را دوست ندارند. زمان زیادی که زوجین در کنار هم هستند باعث می‌شود بفهمند چه کسی هستند و چه می‌خواهند.

۵_ یکی از زوجین متوجه می‌شود که همسرش کسی نبوده که در شرایط سخت زندگی می‌خواسته . 

حاشیه‌های افراد طی قرنطینه کنار می‌رود. افراد همسرانشان را در شرایط نرمال انتخاب می‌کنند و اگر بدانند همسر در شرایط سخت چه واکنشی نشان خواهد داد ممکن است انتخاب متفاوت باشد.

عشق هیجانات ابتدای رابطه نیست. عشق در رابطه با واقعیت است. عشق فراز و نشیب زندگی است. 

بجز شرایط قرنطینه بعضی از زوجین وقتی پدر یا مادرشان را از دست می‌دهند و یا شکستی را تجربه می‌کنند متوجه می‌شوند که همسرشان آن کسی نیست که باید در شرایط سخت باشد. 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif