۱۱ خاصیت روغن شگفت انگیز پرتقال

سلامانه: روغن پرتقال به عنوان یک روش طبیعی برای بهبود عملکرد سیستم ایمنی و مبارزه با بیماری‌های مختلف می‌تواند یک درمان خانگی محبوب برای افراد باشد. این روغن سال هاست که در طب هندی ها، چینی‌ها و ساکنین مناطق مدیترانه‌ای به کار می‌رود و برای درمان طیف وسیعی از شرایط همچون سیستم گوارش ضعیف، خستگی مزمن، افسردگی، عفونت‌های پوستی و دهانی، سرماخوردگی، آنفلونزا، میل جنسی اندک استفاده شده است.
اگر با مزایا و کاربرد‌های مختلف روغن‌های ضروری اشنا نیستید، ممکن است از دیدن محصولات متعددی که وجود دارد شگفت زده شوید. حتی رد این روغن را می‌توانید در محصولات آرایشی و محصولات مرتبط با منزل پیدا کنید.
در ادامه مطلب به 11 خاصیت شگفت‌انگیز این روغن اشاره می‌شود.

 بهبود سیستم ایمنی

لیمونن موجود در این روغن که مونوترپن تک حلقوی است می‌تواند در برابر استرس اکسیداتیو مبارزه نماید. روغن پرتقال توانایی مبارزه با سرطان را هم دارد، زیرا مونوترپن‌ها می‌توانند در برابر رشد تومور‌ها مبارزه نمایند.

آنتی باکتری طبیعی

روغن‌های ضروری تهیه شده از میوه مرکبات می‌توانند خاصیت ضد میکروبی و آنتی باکتریایی داشته باشند. تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد روغن پرتقال می‌تواند از شیوع باکتری‌های کولی پیشگیری کند.

این مطالعه در سال ۲۰۰۹ انجام شد و نتایج آن در International Journal of Food and Science Technology به چاپ رسید. همانطور که می‌دانید‌ای کولی باکتری خطرناکی است که در غذا‌های آلوده‌ای همچون سبزیجات و گوشت‌ها دیده می‌شود و می‌تواند به هنگام مصرف، واکنش‌های حادی همچون نارسایی کلیوی و حتی مرگ را ایجاد نماید.

مطالعه دیگری که در Journal of Food Science در سال ۲۰۰۸ منتشر شد نشان می‌دهد روغن پرتقال می‌تواند مانع از شیوع باکتری سالمونلا شود، زیرا حاوی ترکیبات ضد میکروبی است. سالمونلا می‌تواند واکنش‌های معدی روده ای، تب و عوارض جانبی حاد را به هنگام آلوده کردن غذا‌ها ایجاد نماید.

تمیزکننده اشپزخانه

روغن پرتقال بویی طبیعی، تازه، شیرین دارد و می‌تواند اشپزخانه شما را تمیز سازد و آن را با بوی خوشی پر نماید. زمانی که این روغن رقیق می‌شود می‌تواند روش عالی برای تمیز کردن بخش‌های مختلف اشپزخانه، تخته برش و سایر لوازم موجود بدون نیاز به سفیدکننده یا مواد شیمیایی باشد.

چند قطره از روغن پرتقال را به همراه سایر روغن‌های تمیز کننده و آب در بطری اسپری بریزید. می‌توانید از این ترکیب به همراه روغن‌های حامل همچون روغن نارگیل استفاده کنید. لازم نیست بعد از اسپری کردن همه چیز را پاک کنید، زیرا این ماده خطرناک و مضر نیست.

افزایش جریان خون

روغن پرتقال یک درمان خانگی طبیعی برای پرفشاری خون است و می‌تواند جریان خون را بهبود ببخشد و با پرفشاری خون مبارزه نماید. پرفشاری خون یکی از بزرگترین فاکتور‌های خطر برای بیماری‌های قلبی است. به خاطر توانایی این روغن در بهبود جریان خون می‌تواند در بهبود میل جنسی، کاهش درد ناشی از سردرد و کاهش نشانه‌های پیش از قاعدگی موثر باشد.

از روغن پرتقال به همراه روغن حامل برای ایجاد یک روغن ماساژ استفاده کنید و آن را بر روی ناحیه شکم بمالید و جریان خون را بهبود ببخشید.

خاصیت ضد التهابی

خاصیت ضد التهابی قوی در روغن پرتقال در مطالعات متعددی مورد بررسی قرار گرفته است. این اثر می‌تواند بر روی مبارزه با عفونت، درد و بیماری‌های مزمن تاثیرگذار باشد.

در حقیقت، در میان روغن‌های محبوب متعددی که خاصیت ضد التهابی دارند (همچون روغن لیمو، اکالیپتوس) روغن پرتقال بیشتر از همه آن‌ها در کاهش التهاب نقش دارد. این موضوع در مطالعه سال ۲۰۰۹ به خوبی روشن شده است.

کاهش دهنده درد

اگر از درد عضلات، استخوان‌ها یا مفاصل رنج می‌برید روغن پرتقال می‌تواند پاسخ‌های التهابی را که باعث افزایش تورم در بافت‌ها می‌شود کنترل نماید. همین امر باعث شده است این روغن درمان خانگی و طبیعی برای درد مفاصل و استخوان‌ها باشد.

روغن پرتقال قادر است خلق و خوی افراد را بهتر نماید. این موضوع در افزایش تحمل درد و کمک به خواب بهتر در شرایطی که فرد درد دارد مفید خواهد بود. روغن پرتقال را با یک روغن حامل ترکیب کنید و آن را بر روی عضلات یا نواحی متورم بمالید تا التهابش کاهش پیدا کند.

بهبود بخش خلق و خو:

پخش کردن بوی روغن پرتقال در منزل، اضافه کردن آن به وان حمام یا ادکلن‌ها یا استشمام مستقیم آن می‌تواند خلق و خوی شما را بهبود ببخشد و باعث آرامش تان شود. روغن ضروری پرتقال تاثیر مستقیمی بر روی مغز دارد و می‌تواند پاسخ‌های احساسی را برانگیزد. این ماده یک روغن عالی برای متعادل کردن هورمون هاست، زیرا می‌تواند واکنش هورمون‌های استرسی همچون هورمو کورتیزول را کاهش دهد.

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد روغن پرتقال می‌تواند خاصیت آرام بخشی داشته باشد و همین امر می‌تواند خلق و خوی افراد را بهبود ببخشد و اعصاب آن‌ها را راحت‌تر نماید.

محافظ پوست

مرکبات به عنوان منابع سرشار از ویتامین C شناخته شده اند. این ویتامین به محافظت از پوست و درمان آن کمک می‌کند. همین امر باعث شده است پرتقال یکی از بهترین مواد غذایی حاوی ویتامین C در سرتاسر جهان باشد.

روغن ضروری پرتقال برای مبارزه با نشانه‌های پیری همچون چین و چروک و لکه‌های تیره بسیار مفید است، زیرا تولید کلاژن را افزایش می‌دهد. به خاطر خاصیت آنتی اکسیدانی اش می‌تواند نرخ اسیب ناشی از اشعه ماورابنفش، آلودگی و سموم را کاهش دهد.

شما می‌توانید مقدار بسیار کمی از روغن پرتقال را روی پوست بمالید. قبل از هر چیزی آن را با روغن حامل رقیق نمایید. البته باید مطمئن شوید که تست پوستی را انجام می‌دهید، زیرا این روغن در برخی از افراد باعث واکنش حساسیت زا می‌شود. سعی کنید آن را با روغن‌های درمان کننده دیگر همچون روغن درخت چای ترکیب کنید.

مبارزه با آکنه

روغن پرتقال یک روش موثر برای مبارزه با باکتری‌ها و التهاب‌های موجود بر روی پوست است که به آکنه منجر می‌شود. این یک درمان خانگی موثر برای آکنه است. حتی برای نیش‌های کوچکی که بر روی پوست باقی مانده است هم می‌توانید از مقادیر اندک روغن پرتقال به همراه روغن حاملی همچون روغن نارگیل استفاده کنید و آن را روی ناحیه مدنظر بگذارید.

قرمزی، درد و تورم ناشی از آکنه به کمک روغن پرتقال بهبود پیدا می‌کند. سعی کنید از این روغن به همراه سایر روغن‌های قدرتمند همچون روغن دارچین استفاده کنید.

تقویت کننده هضم و گوارش

روغن پرتقال به عنوان یک عامل ضد التهابی، آرام‌بخش و بهبود دهنده جریان خون می‌تواند هضم و گوارش را بهبود ببخشد، یبوست و گرفتگی شکمی را کمتر نماید. از این روغن برای ماساژ ناحیه شکم استفاده کنید. اگر روغن پرتقال را بخورید سم زدایی را بهتر می‌کند، زیرا به عنوان ادرارآور خفیف عمل می‌کند و تولید ادرار را بیشتر می‌نماید و از نفخ پیشگیری می‌کند.

از آنجایی که این ماده در تحریک سیستم لنفاوی، کبد، کلیه و مثانه مفید است می‌تواند سموم اضافی را از بدن خارج نماید. استفاده دهانی و مصرف آن از طریق دهان تنها زمانی توصیه می‌شود که مطمئن شوید از روغن طبیعی و سالم استفاده می‌کنید. اگر چنین اطمینانی ندارید بهتر است آن را از طریق دهان مصرف نکنید.

دهانشویه و محافظت کننده لثه‌ها

از آنجایی که روغن پرتقال می‌تواند با رشد میکروب‌ها مبارزه نماید قادر است از عفونت‌های لثه و دندان پیشگیری کند. این ماده برای کمک به تسکین گلودرد به کار می‌رود. شما می‌توانید روغن پرتقال را به همراه نمک و آب غرغره کنید.

همچنین می‌توانید از این ماده برای کاهش زخم‌های دهان استفاده کنید. روغن پرتقال به عنوان دهانشویه طبیعی عمل می‌کند. شما می‌توانید از روغن نارگیل و پرتقال برای روغن کشی دهان استفاده کنید.
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif