بیماری پنجم و خطرات آن

سلامانه: پوست سرخی عفونی یا بیماری پنجم از پنج بیماری دردسرساز است که می تواند همراه با سرخک، سرخجه، آبله مرغان و تب مخملک (تب سرخ) سبب ایجاد دانه پوستی شود. 

دانه های پوستی حلقه ای از علائم مشخص بیماری پنجم یا روبلا در نظر گرفته می شوند. اما تنها در یک چهارم از بیماران رخ می دهند. علاوه بر این، ویروس سرخجه به طور مستقیم سبب ایجاد این دانه ها نمی شود بلکه این دانه ها به علت پاسخ ایمنی بدن به یک عامل بیماری زا رخ می دهند. دانه های پوستی تا یک یا دو هفته پس از عفونت با ویروس سرخجه مشهود نیستند. این دانه ها ابتدا روی پوست صورت (خصوصا گونه ها و پیشانی) ظاهر می شوند و سپس به دست ها و پاها منتشر می شوند. با شکل متقارنی که دارند، این دانه های موج دار می توانند شبیه پروانه به نظر برسند. در طول دوره بیماری، شکل این دانه ها می تواند تغییر کند. در برخی از کودکان، این دانه های پوستی با خارش همراهند.

بعد از چند روز، دانه های پوستی ناپدید می شوند. اما می توانند دوباره در طول دوره یک یا دو ماهه ظاهر شوند. این اتفاق می تواند ناشی از نور خورشید یا دمای بالا باشد.

 

خطرات بیماری پنجم

در موارد شدید، کم خونی ناشی از بیماری پنجم می تواند تبدیل به یک بحران به نام کم خونی آپلاستیک شود. این اختلال شامل توقف کامل تولید خون است، در نتیجه افراد مبتلا به این اختلال به ترانسفیوژن خون (انتقال خون) وابسته هستند. افرادی که سلول های خونی شان به علت سایر بیماری ها (همچون تالاسمی و کم خونی سلول داسی شکل) دوره کوتاهی از زندگی دارند یا افرادی که سیستم ایمنی شان قادر به مقابله موثر با ویروس نیست مستعد کم خونی آپلاستیک هستند.

عفونت روبلا در دختران و زنان جوان می تواند منجر به پلی آرتریت (برای مثال التهاب چندین مفصل) شود. زانو، مچ پا و مفاصل انگشتان دست اغلب تحت تاثیر قرار می گیرند. این واکنش التهابی یک عکس العمل غلط سیستم ایمنی است اما معمولا به خودی خود برطرف می شود و به درمان خاصی نیاز ندارد.

انتقال بیماری پنجم

این ویروس معمولا از طریق عفونت ناشی از ذرات تنفسی (هنگام عطسه، سرفه و فوت کردن) منتشر می شود. فرد آلوده ذرات تنفسی کوچک را در اتاق پراکنده می کند که در این ذرات تنفسی کوچک، ویروس قرار دارد. سایر افراد نیز ممکن است این ذرات را تنفس کنند و آلوده شوند. ذرات بزاق که حاوی ویروس هستند می توانند روی پوست و اجسام نیز قرار بگیرند. عامل بیماری زا تا حد زیادی ثابت است و می تواند مدت طولانی دوام داشته باشد. اگر با فرد آلوده دست دهید، دسته کثیف در یا اسباب بازی آلوده را لمس کنید، این ویروس می تواند منتقل شود.

دوره نهفتگی بیماری پنجم

بیماری پنجم فورا بعد از آلوده شدن فرد، قابل تشخیص نیست. بین عفونت و ظاهر شدن علائم، معمولا دوره ای کمتر از ۲ هفته است. به این دوره، دوره نهفتگی می گویند.

دوره مسری بودن این بیماری

افرادی که تحت تاثیر قرار گرفته اند، چند روز بعد از عفونت و حتی قبل از ظهور دانه ها آلوده هستند (البته ممکن است دانه ای ظاهر نشود). به محض ظهور دانه ها، خطر عفونت وجود ندارد.

مسری بودن حتی قبل از ظهور علائم سبب می شود که عفونت ناشی از بیماری پنجم در مهدکودک و مدرسه خیلی رایج باشد. کودکانی که تحت تاثیر قرار گرفته اند معمولا اوایل عفونت در خانه نمی مانند چون عفونت مشخص نیست. به همین علت است که شاهد مسری بودن این ویروس (خصوصا در زمستان و بهار) هستیم. بعد از عفونت، افرادی که تحت تاثیر قرار گرفته اند، تا آخر عمر نسبت به بیماری ایمن خواهند بود.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif