با کودکی که آزار جنسی یا جسمی دیده چگونه باید برخورد کنیم؟

سلامانه: کودک آزاری باعث افت شخصیت روحی-روانی کودک می شود. در برخورد با کودکانی که آزار دیده اند باید نکاتی را در نظر بگیریم که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

حمیده جنگجو روانشناس بالینی کودک، نوجوان و خانواده 

در ابتدا باید سعی کنیم کودک را درک کنیم، از زبان تهدید و تحقیر به هیچ عنوان استفاده نکنیم، اجازه ندهیم اعتماد به نفس کودک از بین برود، با بچه های دیگر مقایسه اش نکنیم و در نهایت تمام تلاشمان را به کار بندیم تا آرامش روحی روانی را به وی برگردانیم و امنیت لازم را برایش فراهم کنیم.

احترام و امنیت دو مشخصه ای است که برای بقای زندگی کودک بسیار حیاتی است و حتما باید برای بهبود بخشیدن به آن ها تلاش کنیم. یکی از وظایف ما آموزش مباحث خود مراقبتی به کودکان است. یادمان باشد که نباید به کودک احساس گناه بدهیم تا کودک فکر کند آدم کثیفی است یا درگیر عذاب وجدان شود؛ باید سعی کنیم در این موارد خیلی باهوش تر عمل کنیم و همراه کودک باشیم.

توصیه می کنم افرادی که در خانواده یا اطرافیانشان فردی را می شناسند که مورد آزار جسمی، جنسی، روحی - روانی و عاطفی قرار گرفته است (مخصوصا اگر مورد آزار جنسی قرار گرفته) حتما به یک روانشناس خوب مراجعه کنند تا از این عوارض روحی روانی که کودک تجربه می کند کاسته شود.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif