در چه مواردی نباید به نوزاد واکسن تزریق شود؟

سلامانه: در برخی مواقع تزریق واکسن به کودکان مجاز نیست و باید یا تزریق به تعویق بیفتد یا اینکه به طور کلی انجام نگیرد. در سلامانه دکتر مهدی سعید مهر متخصص کودکان و نوزادان به این موارد خاص اشاره می‌کند. 

مواقعی که تزریق واکسن به کودکان مجاز نیست: 
- در مواردی که کودک تب دارد یا به بیماری‌های حاد مبتلاست. در این شرایط تا رفع تب و بیماری تزریق واکسن سه‌گانه را باید به عقب انداخت.
– در مواردی که کودک مبتلا به آلرژی شدید و یا مشکلات و عوارض مغزی و عصبی است، تزریق واکسن باید با احتیاط و با نظر پزشک کودکان انجام گیرد. 
– واکسن دیفتیری برای کودکانی که سابقه بیماری‌های مزمن عفونی، مشکلات عصبی، تشنج، ضایعات مغزی یا سابقه خانوادگی امراض عصبی را دارند جایز نیست. در هر مورد، پزشک متخصص  کودکان باید درمورد استفاده از واکسن تصمیم‌گیری کند.
- درمورد بیماری‌های اختلالات سیستم ایمنی، چه اولیه و چه اکتسابی مانند لوسمی (سرطان خون) و... واکسن‌های ویروسی زنده و واکسن ب ث ژنبایستی دریافت شود.
بهترین زمان  برای دریافت واکسن ب. ث . ژ  بدو تولد است  که  بعد از آن  تا ۲ ماهگی بدون انجام تست مانتو و پس از دو ماهگی با انجام تست مانتو و در صورت منفی بودن آن باید ب . ث . ژ تزریق کرد .
– تنها واکسن سیاه سرفه محدودیت سنی دارد و درصورت عدم سابقه تزریق این واکسن  باید با برنامه عمل شود .
– به دلیل ریشه کنی، آبله در جهان، واکسن آن نیز دیگر توصیه نمی‌شود.

برنامه واکسیناسیون کودکان نارس وکم وزن هم برطبق جدول واکسیناسیون  عادی صورت می‌گیرد و تجویز به موقع واکسن‌ها توصیه می‌شود .

توجه: اسهال  یا سرماخوردگی مانع از انجام واکسیناسیون نخواهد بود.
سوء تغذیه نیز مانعی برای اجرای تزریق واکسن نیست، بلکه ایمن‌سازی به موقع کودکان مبتلا به سوء تغذیه اکیداً توصیه می‌شود. 

 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif