بعد از سکته قلبی ورزش کنیم یا نه؟!

سلامانه: یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی گفت: بیماران سکته قلبی دچار افسردگی توام با اضطراب و ترس می‌شوند.
 دکتر کامران آزما، استاد دانشگاه با بیان این نکته در گفت‌وگو با سلامانه گفت: حالت افسردگی توام با اضطراب و ترس در اغلب بیماران مبتلا به سکته قلبی، بعد از ترخیص از بیمارستان دیده می‌شود و این اضطراب می‌تواند به دلیل ترس از عملکرد قلبی‌ و خطر بروز سکته حین فعالیت مثلا انجام یک فعالیت فیزیکی باشد.
 وی افزود: برخلاف تصور رایج در گذشته که برخی فکر می‌کردند ورزش و انجام فعالیت فیزیکی به دلیل فشار بر قلب مناسب نیست، ولی داشتن فعالیت فیزیکی منظم در بیماران مبتلا به سکته قلبی بهبود یافته، در حفظ عملکرد قلبی بسیار موثر خواهد بود.
 دکتر آزما تاکید کرد: داشتن فعالیت فیزیکی منظم، یکی از قسمت‌های اصلی برنامه‌های توانبخشی به دنبال وقوع سکته قلبی است که در کاهش خطر و ریسک سکته‌های بعدی، نقش موثری دارد. البته نسخه ورزشی بیماران باید توسط پزشک از نظر شدت و زمان تمرین تجویز شود چراکه در مواردی با توجه به وضعیت فرد، پزشک تصمیم می‌گیرد شروع ورزش را به تعویق بیندازد یا انجام تمرین‌های ورزشی را با شدت بسیار کم توصیه کند.
وی در ادامه گفت: در بیماران مبتلا به سکته قلبی، شدت و مدت تمرین ورزشی باید تدریجی اضافه شود و این مساله به میزان آمادگی جسمانی فرد مبتلا، قبل از بروز سکته بستگی دارد. به‌طور کلی در هفته اول بعد از ترخیص از بیمارستان، قدم زدن کوتاه در حیاط به بیمار توصیه می‌شود و بعد از آن به تدریج در طول هفته مدت زمان آن افزایش می‌یابد. به‌گونه‌ای که بعد از 6 هفته از زمان سکته قلبی پیاده‌روی را به 30-20 دقیقه در روز برساند.
دکتر آزما انجام این ورزش‌ها را 3 تا 5 روز در هفته برای بیماران دچار سکته قلبی کافی دانست و گفت: با وجود تاثیرات مثبت ورزش در بهبود این بیماران، درصورت وجود سایر مشکلات طبی یا شروع و احساس درد در سینه فرد باید بلافاصله ورزش را قطع کرده و به پزشک معالج مراجعه کند.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif