دردهای مزمن شکمی در کودکان چه نوع دردهایی است؟

سلامانه: یک فوق‌تخصص گوارش کودکان گفت: اگر کودکی برای چندین ماه درد شکم دارد، باید علت آن بررسی شود.
 دکتر مهناز صادقیان، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران به سلامانه گفت: شایع‌ترین شکل دردهای شکمی در کودکان دل‌دردهای مزمن هستند و معمولا کودک بیش از 2 تا 3 ماه از درد شکمی رنج می‌برد.
 وی افزود: اگر کودکی دچار دردهای شکمی مزمن باید باید مشخص شود علت بروز این دردها که گاها بسیار پر سر و صدا، حاد و شدید با دردهای مبهمی هستند، دلایل عصبی و عملکردی بوده یا اینکه درد عضوی است.
 دکتر صادقیان توضیح داد: علائم بالینی، علایم آزمایشگاهی، شرح حال فامیلی بیماری‌های گوارش، بروز تب، اسهال خونی، استفراغ و علایم ادراری معمولا نشان‌دهنده دل‌دردهای عضوی هستند که لازم است پزشک با توجه به شکایت‌های بیمار بررسی را از عضوی که شکایت از آن بیشتر است شروع و با توجه به علت درمان را شروع کند
اما دل‌دردهایی که هیچ یک از این علایم را ندارند بیشتر نشان‌دهنده دل‌دردهای عملکردی هستند. این دل‌دردها معمولا 5 تا 10 دقیقه طول می‌کشند، در روز چند بار تکرار می‌شوند. با کاهش وزن، بی‌اشتهایی، بدخلقی، تب، استفراغ و سایر علائم همراه نیستند و در خانواده نیز سابقه خاصی دیده نمی‌شود. این نوع دل‌دردها معمولا با کاهش حوادث استرس‌زا و حذف شرایط سخت‌گیرانه در محیط کودک بهتر می‌شوند. در واقع دردهای عملکردی شکم 4 شکل مختلف دارند که یکی از آنها نشانگان روده تحریک پذیر شناخته می‌شود. این نوع دل‌دردها در سنین مدرسه و در سنین بلوغ بیشتر دیده می‌شود.
 
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif