4 عامل موثر در بروز نفخ در کودکان

سلامانه: در کودکان، علت‌های مختلفی می‌تواند باعث نفخ در آنها شود. دکتر مهناز صادقیان، فوق‌تخصص گوارش کودکان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران 4 عامل را در بروز نفخ در کودکان موثر دانست و گفت: اولین و شایع‌ترین عامل موثر در بروز نفخ در کودکان، بدخوری است. یعنی مصرف بیش از مقدار نیاز غذا باعث نفخ در کودک شده یا اینکه مواد مختلفی را روی هم می‌خورد یا از غذاهای نفاخ زیاد استفاده می‌کند درنتیجه این مشکل برای کودک به وجود می‌آید که در این شرایط باید رژیم غذایی کودک تصحیح شود.
وی درخصوص عامل موثر دیگر گفت: گاهی هم کودکان غذاهایی را مصرف می‌کنند که آنزیم‌های لازم برای هضم و جذب آنها در بدنشان تولید نمی‌شود مثلا کودکانی که آنزیم لاکتاز را برای شسکتن قندشیر یا لاکتوز در بدن ندارند، بعد از خوردن شیر دچار دل‌درد و نفخ می‌شوند. که در این موارد هم مصرف شیرهای فاقد لاکتوز می‌تواند در رفع نفخ موثر باشد.
دکتر صادقیان انسداد نسبی در روده را هم عامل دیگر معرفی کرد و گفت: عامل دیگر نفخ زیاد در کوئدکان انسدادهای نسبی در روده‌هاست که جلوی عبور غذا از روده و دفع مناسب آن را می‌گیرد. کودکانی مبتلا به این مشکل علاوه بر نفخ، علائمی مانند استفراغ، تهوع، دل‌درد، اسهال‌های مزمن و نشانگان سوءجذب را هم ممکن است تجربه کنند.
این فوق‌تخصص گوارش کودکان در نهایت افزود: گاهی اوقات هم بدحرکتی یا کندی حرکت در روده و بدچرخشی می‌تواند این علایم را به همراه داشته باشد. بنابراین اگر بدخوری و پرخوری و عدم تحمل لاکتوز عامل نفخ در کودک نباشد، به والدین توصیه می‌شود به متخصص گوارش کودک مراجعه  کنند تا بعد از معاینه کامل مشخص شود عامل دخیل در بروز نفخ چیست و با توجه به علت تحت درمان قرار بگیرد.
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif