یادداشتی از دکتر هما سعادتی متخصص طب اورژانس

نکات ضروری و مهم ایمنی کودکان از تولد تا 6 ماهگی

سلامانه: ایمنی در کودکان بسته به سن کودک یا محل قرار گرفتن کودک مانند آشپزخانه، حمام، استخر، زمین بازی و غیره می تواند متفاوت باشد. در این بخش نکات ضروری و مهم ایمنی کودکان از تولد تا 6 ماهگی توضیح داده می‌شود:

از تولد تا ۶ ماهگی:

سقوط: از زمانی که کودک توانایی غلتیدن را داشته باشد، امکان سقوط وی از جاهای بلند مانند تخت، مبل، میز تعویض پوشک، صندلی و غیره وجود دارد. بنابراین حتی برای چند لحظه هم کودک را بدون محافظت در چنین جاهایی تنها نگذارید. حتی در کمتر از مدت زمان خواندن یک پیام کوتاه روی موبایل، کودک می تواند عمل غلتیدن را انجام دهد.

سوختگی: بین ۳ تا ۵ ماهگی کودک توانایی برداشتن اجسام با دست را پیدا می کند. بنابراین هرگز به طور هم زمان کودک و خوراکیهای داغ مانند قهوه یا ظرف غذای داغ را حمل نکنید، زیرا توانایی کنترل هم زمان آنها سخت است و کودک ممکن است دست خود را به سمت آنها ببرد و دچار سوختگی شود. بهترین دما برای آب شیر نیز دمای کمتر از ۱۲۰ درجه فارنهایت می باشد. هم چنین بهتر است همواره از سالم بودن آژیر آتش در منزل به خصوص در محل خواب کودک اطمینان حاصل کنید.

خفگی: شناخت محیط کودکان در این سن از طریق دهان میباشد و آنها تمایل دارند اجسام را به داخل دهان ببرند. از این رو هرگز اشیای ریز را حتی برای لحظه ای در دسترس کودکان قرار ندهید. حتی اسباب بازی یا هر وسیله ای که قطعه ریز قابل جدا شدن دارد، میتواند خطرآفرین باشد. از دادن خوراکی های ریز و سفت مانند بادام زمینی یا هرگونه مغزیجات، هویج خام تکه تکه شده، انگور و پاپ کورن جلوگیری کنید. همچنین بهتر است کودک همیشه در محل خود بخوابد تا از افتادن بالش بزرگ، ملافه یا پتوی سنگین والدین روی وی جلوگیری شود. هرگز از تشک های حاوی آب برای وی استفاده نکنید. هم چنین وجود کیسه های پلاستیک در تخت کودک یا اطراف وی ممنوع است، زیرا ممکن است بر روی صورت کودک قرار بگیرد و با تنفس وی، روی صورت بچسبد و تنفس او را مختل کند.

** یادداشتی از دکتر هما سعادتی متخصص طب اورژانس
سلامانه

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif