تحقیقات نشان می دهد که دوستان از لحاظ ژنتیکی مشابه هستند

سلامانه : تحقیقات اخیر نشان می دهند چرا می گوییم" دوستان،خانواده ای هستند

که خودمان انتخاب می کنیم."محققان دانشگاه کالیفرنیا،یافته اند که میزان شباهت ژنتیکی ما و دوستانمان، بیش از شباهت با غریبه هاست.
متن کامل خبر:
پروفسور فاولر، یکی از رهبران تحقیق صورت گرفته، اظهار کرده است:"با بررسی تمام ژنوم ها درمی یابیم که به طور متوسط، شباهت ژنتیکی ما با دوستانمان، بیشتر است. ما کسانی را به عنوان دوست انتخاب می کنیم که DNA مشترک بیشتری با آنان داریم."
داده های تحقیق از بررسی حدود 2000 نفر و مقایسه ی بیولوژیکی این افراد، با دوستان و غریبه های بدون ارتباط، به دست آمد. آنها می گویند این تحلیل در صورتی قابل اعتماد است که هیچ کدام از افراد مورد مطالعه به هیچ وجه با هم ارتباط خونی نداشته باشند، مساله ای که نمی توان در یک جامعه کوچک تایید کرد.
تحقیقات نشان دادند که دوستان حدود یک درصد ژن مشترک دارند. یعنی از لحاظ ژنتیکی معادل عموزاده های 4 نسل قبل شما هستند.
پروفسور کریستاکیس یکی دیگر از رهبران مطالعه می گوید:"شاید 1 درصد رقم چندان با ارزشی برای برخی از مردم به نظر نیاید، اما این عدد در علم ژنتیک یک رقم چشم گیر است. بیشتر مردم حتی نمی دانند چهار نسل قبل با چه کسانی جد مشترک داشته اند و با این حال موفق به یافتن دوستانی می شوند که به خویشاوندانشان شباهت دارند."
محققان توضیح دادند که چگونه این تشابه ژن ها پدید آمده است. این تشابه بر اثر هدف های مشترک افرا، پدید آمده اند. به عنوان مثال، اجداد اولیه ی ما دوستانی داشته اندکه سردش بوده است و بر پاکردن آتش، به گرم شدن هر دوی آنها کمک کرده است. . در این تحقیقات مشخص شد، شباهت ژنتیکی می تواند سهم به سزایی را در بهتر شدن روابط ایفا کند.
دوستان ما،ژن های کنترل بویایی مشابه ما دارند.
علاوه بر بررسی کلی شباهت های ژنوم در دوستان،محققان به بررسی مجموعه های خاص از ژن ها نیز پرداخته اند. برای مثال،آنها دریافته اند که ،ژن هایی که مسئول کنترل حس بویایی هستند، در دوستان،بسیار شبیه هم است و درعوض تفاوت زیادی در سیستم ایمنی دوستان،موجود است.که این مسئله خطر گسترش بیماری را کاهش داده، و شانس سلامتی و طول عمر را بیشتر می کند.
این مطالعه نشان می‌دهد، دو فرد بر اساس ساختار دی‌ان‌ای خود با یکدیگر دوست می‌شوند و بنابراین می توان با انجام آزمایش و بررسی DNA، احتمال دوست شدن افراد با یکدیگر را پیش‌بینی‌ کرد!
این یافته ها مشابه مطالعات قبلی است که روی زن و شوهر ها انجام گرفته بود.
ژن های مشابه بین دوستان،سریع تر از ژن های دیگر درحال تحول هستند.
یک یافته ی تعجب انگیز دیگر این بود که ژن های مشابه میان دوستان،سریع تر از سایر ژن ها درحال تحول هستند.شاید این امر توضیحی برای این مسئله باشد که چرا تکامل انسان در 30000 سال گذشته،سریع تر از دوره ی قبل از آن،انجام شده است. به عقیده ی محققان،محیط اجتماعی هم می تواند دلیل دیگری برای این امر باشد.
در همین زمینه،اخیرا مدیکال نیوز تودی، تحقیق ژنتیکی تعجب برانگیز دیگری را نیز منتشر کرده بود که نشان می داد محققان الگوریتم کامپیوتری را ابداع کرده اند که می تواند اختلالات ژنتیکی کمیاب را از عکس های کودکی افراد تشخیص دهد.

منبعsedanmed.com