دلایل احساس گرسنگی

سلامانه : گاهی اوقات با وجود خوردن ناهار، شام کامل و یا میان وعده، هنوز احساس گرسنگی می کنید. بعضی از مواد به فرد احساس سیری نمی دهند، اما باعث چاقی یا افزایش سایز کمر آنها می شوند.

 

نوشیدن مقدار زیاد نوشابه گازدار

نوشابه، چای یخی و دیگر نوشیدنی های شیرین، منبع اصلی فراکتوز هستند. تحقیقات جدید در دانشگاه سانفرانسیسکو مشخص کرده است که فراکتوز مغز را فریب می دهد و فرد غذای بیشتری میل می کند، حتی زمانی که سیر شده است. و در کار لپتین، هورمون سیری، اختلال ایجاد می کند. برای جلوگیری از چاقی باید از خوردن این قبیل نوشیدنی ها اجتناب کنید. توصیه های این نویسنده را جدی بگیرید و ظرف ۶ هفته در حدود ۷ کیلو وزن خود را کاهش دهید.

استفاده از غذاهای کنسروی

خیلی از غذاهای کنسروی دارای مقدار زیادی ماده شیمیایی بیسفنول A، یا BPA می باشند. محققان دانشگاه هاروارد ثابت کرده اند که این ماده شیمیایی تغییرات ناهنجاری در لپتین ایجاد می کند و فرد با ولع غذا می خورد و دچار چاقی مفرط می شود. چهار راه حل ساده دیگر را برای غلبه بر چاقی بیاموزید و سالم تر زندگی کنید.

به میزان کافی صبحانه نخوردن

بعد از تحقیق ۴ ساله روی ۶۷۶۴ فرد سالم، محققان دریافتند افرادی که موقع صبحانه ۳۰۰ کالری میل می کردند نسبت به آنهایی که ۵۰۰ کالری می خوردند دو برابر چاق تر بودند یا افزایش وزن داشتند.
علت: هر چه فرد صبحانه بیشتر میل کند، در طول روز قند خون و انسولین آنها کمتر بالا می رود و فرد کمتر تمایل به خوردن دیگر خوراکی ها را دارد. اما اگر موقع صبحانه غذاهای سالم یا مطلوب تناول نکنید قضیه به گونه ای دیگر خواهد بود. پس در انتخاب خود دقت کنید.

حذف سالاد

خیلی از افراد از سبزیجات میل نمی کنند، با وجود اینکه سبزیجات مملو از ویتامین B، اسید فولیک و مواد ضروری هستند و از بدن در مقابل افسردگی، خستگی و افزایش وزن جلوگیری می کنند. در تحقیقی مشخص شد که افراد با مصرف فولیک بیشتر، 8/5 بار بیشتر وزن خود را کاهش می دادند، تا آنهایی که فولیک کمتری در رژیم غذایی خود گنجانده بودند. همچنین سبزیجات غنی از ویتامین K، دیگر ماده مغذی متعادل کننده انسولین می باشند. این ماده نیز بر هوس فرد غلبه می کند. بهترین منابع: کاهو، اسفناج و کلم بروکلی می باشند. همچنین از این چند ماده مغذی میل کنید تا شکم خود را صاف نمایید.

چای ننوشیدن

بر اساس یافته های علمی در ژورنال American College Of Nutrition اگر فرد ۲ ساعت و نیم بعد از خوردن غذاهای کربوهیدراتی، یک فنجان چای سیاه بنوشد، ۱۰ درصد سطح قند خون خود را کاهش داده و کمتر احساس گرسنگی می کند. محققان وجود پلی فنول در چای سیاه را عامل اصلی می دانند. اما باید چای مرغوب خریداری کنید.

کم آبی بدن

کم آبی بدن نیز باعث ایجاد گرسنگی می شود. اما اگر با وجود خوردن غذا هنوز احساس گرسنگی می کنید، یک لیوان آب بنوشید خواهید دید که چگونه این احساس فروکش می کند.

خستگی و ملامت

محققان در دانشگاهی در استرالیا دریافتند که حواس پرتی دیداری می تواند هوس و گرسنگی بی مورد فرد را مهار کند. برای امتحان استیکی بزرگ و تازه را مقابل خود قرار دهید. اگر واقعا گرسنه باشید، استیک به نظرتان خوشمزه می رسد. اما اگر وسوسه ای برای خوردن پیدا نمی کنید، نشان دهنده پریشانی و ملول بودن شما می باشد.
منبع : مستر دایت