خود مراقبتی عوارض ناشی از دیابت را کاهش می دهد

سلامانه : با اتخاذ راهکارهای خودمراقبتی، می توان عوارض ناشی از بیماری دیابت را در مبتلایان تا ۸۵ درصد کاهش داد.کارشناس مسئول دیابت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با بیان این مطلب افزود: داشتن فعالیت بدنی مناسب از جمله این راهکارهاست.

دکتر پیمان شفی خانی ادامه داد: داشتن تغذیه مناسب با راهنمایی مشاوران تغذیه، مصرف منظم داروهای تجویزشده توسط پزشکان، سنجش دوره ای قند خون، مراجعه دوره ای و منظم به پزشک برای پیشگیری از ابتلا به مشکلات چشمی، کلیوی و دیگر عوارض دیابت و هم چنین پذیرش ذهنی و روانی بیماری از دیگر روش های خود مراقبتی در زمینه بیماری دیابت است.

وی با اشاره به صرف سالانه حدود چهار میلیارد دلار هزینه در ایران برای بیماران دیابتی گفت: در کشور ما از هر ۱۰نفر جمعیت شهری بالای ۳۰سال، یک نفر به دیابت مبتلاست و به نظر می رسد یکی از نقاط ضعف عمده درباره این بیماری، ناتوانی مبتلایان در خود مراقبتی صحیح است.

دکتر شفی خانی ادامه داد: آموزش شیوه صحیح زندگی با ارتقای سواد سلامت اعضای جامعه، به افراد کمک می کند تا درباره سلامت خود، خانواده و جامعه ای که در آن زندگی می کنند، تصمیم گیری کنند و رفتارهای منجر به افزایش سلامت در جامعه رواج پیدا کند.

مراقبت از خود به معنای رفتاری است که در آن هر فرد به صورت مستقل از خود مراقبت کند و با آموزش در زمینه روند اجرایی خودمراقبتی، می توان شرایط بهداشتی را بهبود بخشید.

منبع:روزنامه خراسان


 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.