آمادگی برای پدر شدن

سلامانه : پذیرش نقش پدر:
   رفتار پدر در دوران بارداری همسرش تحت تأثیر باورهای فرهنگی، اعتقادات و احساسات اوست. خاطرات هر مرد از پدرش، تجربه دوران كودكی‌اش و ادراك وی از پدر بودن، به او در انتخاب وظایف و مسئولیت‌های كمك می‌كند. مردی كه به بچه و پرورش او علاقمند باشد در مورد نقش پدربودنش هیجان زده و شادمان است و با همسرش مشاركت می‌كند. گاهی ممكن است مرد احساس تنهایی كند و به سرگرم كردن خود با كار و گذراندن زمان بیشتری در خارج از خانه علاقمند شود. بهرحال به نظر بیشتر مردان، بارداری می‌تواند بهترین زمان آمادگی برای پذیرش نقش «پدری» و قبول نقش «مادری» همسرش باشد.
ارتباط با جنین:
 ارتباط پدر با جنین به همان قوت ارتباط مادر و جنین است. ارتباط پدر ممكن است به صورت بوسیدن یا لمس كردن شكم زن باردار، اشتیاق برای شنیدن صدای قلب جنین، حرف زدن با جنین و یا لمس حركت او باشد. ایجاد ارتباط پدر با جنین نیز مشابه زن باردار در سه مرحله‌ظاهر می‌شود. در مرحله اول، كه از چند ساعت تا چند هفته طول می‌كشد، قبول بارداری است. مردها نسبت به بارداری در صورت خواسته یا ناخواسته بودن آن، با خوشحالی و یا با حالت تردید واكنش نشان می‌دهند. در مرحله دوم، مردم با این واقعیت كه همسرش باردار است، سازگار می‌شود. مرحله سوم كه در هفته‌های آخر بارداری شروع می‌شود، با همسرش در مورد نقش خودش در زایمان و آمادگی برای پدر شدن صحبت می‌كند. برخی مردان نیاز به زمان بیشتری برای سازگاری با وضعیت بارداری و پدر شدن دارند.
 
آمادگی برای زایمان:
 بسیاری از زوجین در هفته‌های آخر بارداری هیجان زده و بی‌صبر می‌شوند كه این حالت عادی است. بزرگترین نگرانی پدر این است كه همسرش را به موقع به محل مناسب زایمان نرساند و نسبت به این زمان حساس غفلت كند. خیلی از مردان مایلند كه بتوانند زمان زایمان و زمان مراجعه به بیمارستان را تشخیص دهند. مردی كه از قبل برای زایمان آمادگی نداشته باشد، ترس و هیجان خود را به همسرش منتقل می‌كند. آگاهی پدر و در صورت امكان حضور او در كلاس آمادگی پیش از زایمان كمك می‌كند تا برای بسیاری از سوالات و نگرانی‌های خود پاسخ مناسب دریافت نماید و بتواند همكاری موثری با همسر خود داشته باشد.
 
توصیه به پدرها:
-          از تغییرات جسمی و روحی همسرشان آگاه باشند؛
-          درباره روند بارداری، زایمان و بعد از زایمان مطالعه كنند؛
-          فشارهای عصبی و نگرانی همسرشان را كاهش دهند؛
-          دركارهای منزل به وی كمك كنند؛
-     شرایطی را فراهم كنند كه همسرشان بیشتر استراحت كند. زن باردار باید توان خود را برای نگهداری نوزاد آینده و سلامت خود حفظ كند؛
-          سیگار نكشند. دود سیگار برای رشد جنین مضر است؛
-          در صورت امكان در كلاس‌های آمادگی پیش از زایمان به اتفاق همسرشان شركت كنند؛
-          برای زمان زایمان، از قبل آمادگی داشته باشند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.