افزایش روزافزون آسم و نگرانی های جدی

سلامانه : به گفته مسوولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شیوع آسم طی دهه های اخیر بین جمعیت کودک و نوجوان کشور افزایش چشمگیری داشته است.

 میزان رشد شیوع آسم بین جمعیت کودک ونوجوان در کشور در کلانشهرها به ویژه تهران بیشتر بوده چنانکه دکتر «مصطفی معین» رییس مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی طی روزهای اخیر اعلام کرده که طبق نتایج آخرین تحقیقات به عمل آمده، بیش از 35 درصد کودکان تهرانی دارای علایم ابتلا به بیماری آسم هستند.

بسیاری از کارشناسان بهداشتی، هوای آلوده را یکی از دلایل اصلی ابتلا به آسم عنوان می کنند. 

به گفته متخصصان ذیربط بطور متوسط 10 درصد افراد جامعه مبتلا به آسم و آلرژی هستند و شکی نیست که با استمرار هوای آلوده، شمار مبتلایان به این بیماری افزایش می یابد. 

 

** آسم چیست؟

آسم یک بیماری التهابی مزمن راه های تنفسی است که در افراد مستعد از نظر ارثی، تحت تاثیر عوامل خطر محیطی ایجاد می شود.

براساس آمار سازمان جهانی بهداشت، بیش از 300 میلیون نفر از مردم دنیا به آسم مبتلا هستند که جمعیت قابل توجهی از آنان را کودکان و نوجوانان تشکیل می دهند.

با توجه به میزان شیوع این بیماری، ششم ماه می برابر با 16 اردیبهشت ماه به نام روز جهانی آسم نامگذاری شده است.

میزان شیوع آسم در نقاط مختلف جهان از یک تا 40 درصد متغیر است؛ در ایران آماری در این زمینه در دست نیست اما میانگین شیوع علایم آسم در افراد زیر 18 سال کشور بیش از 13 درصد است؛ طبق آخرین آمار نیز میانگین شیوع علایم آسم در شهر تهران 35 درصد است.

هرچند بیماری آسم سالانه جان 250 هزار نفر در جهان را می گیرد اما با تشخیص و درمان به موقع و مناسب و همکاری بیمار و خانواده در روند درمانی، موارد مرگ و میر آسم، قابل پیشگیری است.

 

** تشخیص آسم

سرفه، خس خس مکرر، تنگی نفس و احساس فشار در قفسه سینه از نشانه های بیماری آسم به شمار می رود.

نشانه ها و علایم بالینی آسم عموما متناوب و متغیر است، به آن معنا که دوره های بهبودی و عود دارد و اغلب در شب، بدتر می شود.

این علایم بویژه هنگام ورزش، برخورد با مواد حساسیت زا، دود سیگار، هوای سرد، عفونت های ویروسی دستگاه تنفس و نیز هیجان، تشدید می شود.

البته تشخیص قطعی آسم پس از بررسی و معاینه و انجام آزمون های ضروری توسط پزشک متخصص خواهد بود.

 

**پیشگیری از آسم و آلرژی

متخصصان و کارشناسان بهداشتی، پرهیز از استعمال سیگار و تماس با دود دخانیات، پرهیز از سکونت در خانه های مرطوب، تغذیه انحصاری شیرخواران با شیر مادر، کاهش تماس کودکان خردسال مستعد آلرژی و آسم با مواد حساسیت زا و دوری از آلاینده های محیط کار را از مهمترین راهکارهای پیشگیری از آسم و آلرژی می دانند.

شاید باورکردنی نباشد اما سوسک ها و حیوانات خانگی نیز می توانند زمینه ابتلای فرد به آسم و آلرژی را فراهم آورند.

همچنین افراد باید از مصرف موادی که نسبت به آنها حساسیت دارند مانند شیر گاو، آسپرین و برخی داروهای قلبی پرهیز کنند.

 

**هوای آلوده و آسم و کودکان 

سالمندان، بیماران و کودکان بیش از دیگر اقشار مردم در معرض ابتلا به آسم و آلرژی قرار دارند. این افراد با تردد در مناطق آلوده، سلامت خود را به مخاطره می اندازند. 

به رغم آنکه مردم بویژه سالمندان بیماران و کودکان باید هنگام افزایش آلودگی هوا از تردد و فعالیت در فضاهای باز خودداری کرده و فعالیت خود را کاهش دهند، اما این افراد به این توصیه ها توجهی نمی کنند. 

شهروندانی که مجبورند در هوای آلوده فعالیت کنند، نباید از ماسک های معمولی استفاده کنند زیرا این نوع ماسک ها اثربخشی ندارند و لازم است در صورت نیاز از ماسک «ان 95» استفاده کنند. 

این نوع ماسک فیلتر مخصوص مقابله با آلاینده ها است، اما ذرات آلاینده از ماسک های معمولی عبور می کنند؛ علاوه بر آن ماسک باید پوشش خوبی روی دهان و بینی داشته باشد در حالیکه ماسک های معمولی، عرضی بوده و صورت را پوشش می دهند. 

ماسک های معمولی بر اثر تنفس مرطوب شده و زمینه را برای جذب ویروس های بیماری زا آماده می کند. 

یکی از مشکلات کودکان و نوجوانان این است که ریه آنان تکامل نیافته و این امر سلامت آنان را در هوای آلوده بیش از بزرگسالان تهدید می کند. 

کودکان به دلیل ویژگی ریه های خود بیش از بزرگسالان دچار سرما خوردگی و گرفتگی بینی می شوند که این امر تنفس آنان را با مشکل مواجه کرده و موجب جذب آلاینده های بیشتری از هوا می شود. 

کودکان به دلیل فعالیت و جنب وجوش، تنفس تندتری دارند و با سرعت بیشتری آلاینده های هوا را استنشاق می کنند، بنابراین باید هنگام اعلام هوای آلوده بویژه به سلامت کودکان توجه داشت.

 

** بار مالی آسم برای کشور

مدیر برنامه ملی بیماری های مزمن تنفسی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره بار مالی آسم برای کشور می گوید: مجموع هزینه های مستقیم شامل ویزیت پزشک، بستری، دارو و غیرمستقیم شامل غیبت از مدرسه و محل کار بیماری آسم در کشور سالانه هشت هزار میلیارد تومان است.

«مهدی نجمی» می افزاید: مجموع هزینه های مستقیم و غیرمستقیم درمان یک کودک مبتلا به آسم یک میلیون و 400 هزار تومان و یک بزرگسال مبتلا به آسم سالانه یک میلیون و 800 هزار تومان است. 

وی با تاکید بر لزوم پیشگیری و کنترل بیماری آسم خاطرنشان می کند: تنها 10 درصد از بیماران به آسم شدید مبتلا هستند، اما 50 درصد هزینه هایی که کشور صرف درمان بیماران آسمی می کند به این دسته از بیماران تعلق می گیرد.

نجمی ادامه می دهد: در صورت کنترل بیماری آسم، هزینه های این بیماری به یک سوم کاهش می یابد و می توانیم از بعد اقتصادی سالانه دو میلیارد و 800 میلیون تومان صرفه جویی داشته باشیم. 

 

** آسم و هوای آلوده داد مسوولان را هم درآورده است

متاسفانه هوای آلوده و خودروهای فرسوده موجب شده تا روز به روز آسم در کشور بیشتر شود؛ حتی دکتر «سیدحسن قاضی زاده هاشمی» وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز از دست این بیماری در امان نبوده، چنانکه خود در وب سایت شخص اش می نویسد: من در گذشته اکثر زمان کاری را در اتاق عمل سپری می کردم؛ جاییکه داشتن سامانه تصفیه هوا برای آن الزامی است و تجربه مشکل تنفسی نداشتم. اما حالا دو ماه و نیم است که حالاتی شبیه آسم دارم و مجبورم از اسپری استفاده کنم.

وی با اشاره به کشنده بودن هوای آلوده می گوید: مدیران ارشد کشور هم از اینکه می شنیدند، هوای آلوده می تواند انسان را بکُشد، تعجب می کردند. آنجا تاکید کردم که این واقعیت است؛ توهم نیست.

وزیر بهداشت در یادداشت خود تاکید می کند: باید تصمیمی جدی گرفته شود. در دنیا هم شهرهای زیادی این شرایط را داشته اند؛ راه حل هایی هم هست. در آن جلسه نشان دادم، لندن، مکزیکوسیتی، استانبول و... چگونه این شرایط را پشت سر گذاشته اند. اما واقعیت این است که چنین تصمیمی بسیار پرهزینه خواهد بود و شرایط فعلی دولت اجازه انجام چنین حرکتی را نمی دهد. آنچه من بر آن تاکید دارم این است که برای پرهیز از آزمون و خطا و دستیابی سریع تر به شرایط مطلوب، بهره گیری از تجارب کشورهای دیگر در قالب تیم های مشاور علمی ـ تحقیقاتی کمک کننده است.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.