ابتلای ۱۴ درصد مردم ایران به بیماری آسم و آلرژی

سلامانه : یک فوق تخصص آسم و آلرژی با تاکید بر اینکه ریشه 80 درصد موارد ابتلا به آسم در بزرگسالی به کودکی بر می گردد، گفت: گرم شدن کره زمین، تغذیه نادرست، استرس، بالا بودن میزان زایمان های سزارین، افزایش سطح بهداشت و عوامل محیطی به عنوان اصلی ترین علت بروز بیماری های آسم و آلرژی در افراد است که می توان با سبک زندگی سالم بخصوص در دوران کودکی یعنی سنین زیر 5 سال، از بروز بیش از 80 درصد میزان ابتلا به این بیماری در جامعه پیشگیری کرد.

دکتر بابک قلعه باقی در گفت و گو با شفقنا زندگی، تعریفی از بیماری آسم ارائه داد و افزود: آسم یک بیماری مزمن راههای تنفسی تحتانی است که به علت التهاب راههای هوایی منجر به انقباض آن و نهایتا بروز علایمی نظیر سرفه، تنگی نفس، مشکلات خواب شبانه و خس خس سینه در شخص می شود.

وی در ادامه عامل محیطی را مهم ترین علت بروز بیماری آسم و آلرژی در افراد دانست و تصریح کرد: عوملی محیطی یا عواملی که در هوای تنفسی وجود دارد به عنوان اصلی ترین علت  بروز بیماری آسم در افراد است که البته این عامل خود به دو دسته مواد آلرژی زا شامل گرده گیاهان، درختان، حشرات ریز میکروسکوپی یا همان "مایت ها" که در محیط خانه وجود دارد تقسیم می شوند و می توان گفت علت بروز بیش از 80 درصد بیماری آسم و آلرژی ریشه در سنین کودکی و بیش از 50 درصد این بیماری ریشه در سنین بزرگسالی است.

 آلودگی هوا شیوع آسم را افزایش داده 

دکتر قلعه باقی ادامه داد: در واقع آلودگی هوا حاصل سوخت های فسیلی کارخانجات، صنایع و سوخت های خانگی و همچنین پدیده ریزگردها که در سال های اخیر افزایش یافته است نیز به عنوان دسته دوم مواد آلرژی زا و بروز بیماری آسم در بیماران محسوب می شود، اما نکته مهم در ایجاد این بیماری و یا هر بیماری مزمن دیگر این است که زمانی عوامل آلرژی زا می تواند فرد را به بیماری آسم مبتلا کند که زمینه ژنتیکی یا ارتی در او وجود داشته باشد یا اینکه یکی از اعضای خانواده او به این بیماری ابتلا باشند در غیر این صورت تمام افرادی که در کره زمین زندگی می کنند در معرض این عوامل آلرژی زا قرار دارند اما در طول زندگی خود با هیچ مشکلی مواجه نشده اند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، در پاسخ به این سئوال که چرا آمار مبتلایان به  بیماری آسم و آلرژی در جامعه روز به روز در حال افزایش است؟ اظهار کرد: نظریه های متفاوتی در زمینه علت  افزایش تعداد مبتلایان به آسم در کشور وجود دارد که مهم ترین نظریه در این زمینه، گرم شدن کره زمین عنوان می شود، در واقع این نظریه معتقد است گرم شدن کره زمین باعث شده گیاهان زمان طولانی تری از سال شروع به گرده افشانی کنند و از سوی دیگر نیز گرم شدن فضای درون خانه  منجر به رشد بیشتر مایت های در منزل شده است در نتیجه این خود آمار بروز بیماری آسم در جامعه را افزایش می دهد.

 افراد تا حد ممکن از مصرف غذاهای آماده و صنعتی پرهیز کنند 

وی در ادامه تغذیه نادرست و استفاده از غذاهای صنعتی و آماده را از دیگر عوامل افزایش میزان ابتلا به بیماری آسم در جامعه دانست و گفت: متاسفانه مردم جامعه ما روز به روز از غذاهای سنتی و تازه پخت شده دور شده و به سمت استفاده از غذاهای صنعتی، آماده، فست فودی و غیره حرکت می کنند، در واقع استفاده از این غذاها سیستم گوارشی افراد را حساس کرده و آنها را مستعد ابتلا به بیماری های آلرژی زا می کند، البته استفاده از شیر خشک در دوران کودکی نیز درصد بروز علایم آلرژی زا در بزرگسالی را افزایش می دهند. بنابراین توصیه می شود افراد تا حد ممکن از مصرف غذاهای آماده و صنعتی پرهیز کنند.

 بالا بودن درصد عفونت ها در دوران کودکی میزان ابتلا به آسم در بزرگسالی را کاهش می دهد 

این فوق تخصص بیماری های آسم و آلرژی همچنین با تاکید بر اینکه بالا بودن درصد عفونت ها در دوران کودکی میزان ابتلا به بیماری آسم در بزرگسالی را کاهش می دهد افزود: نظریه دیگری که به علت بالا بودن میزان بروز بیماری آسم در جامعه اشاره دارد نظریه بهداشت است، در واقع این نظریه معتقد است در سال های قدیم میزان عفونت ها در سنین کودکی بیشتر از امروز بوده است زمانی هم که میزان عفونت های بدنی افراد بیشتر باشد بدن آنها در برابر انواع میکروب ها مقاوم تر شده و کمتر به عوامل آلرژی زا واکنش نشان می دهند، بنابراین امروزه عفونت های دوران کودکی به دلایلی از جمله مصرف بالای آنتی بیوتیک و همچنین رشد زایمان های سزارین کاهش یافته است در نتیجه بدن آنها استرین شده و با کوچک ترین آلودگی واکنش نشان می دهد.

 استرس؛ عامل موثر دیگر شیوع بیماری آسم 

دکتر قلعه باقی از استرس در جامعه نیز به عنوان عامل موثر دیگر بر شیوع بیماری آسم در جامعه عنوان کرد و افزود: متاسفانه عواملی نظیر رشد زندگی شهرنشینی در ایران و حتی سایر کشورهای دنیا باعث شده استرس های بیشتری متحمل افراد شود در واقع استرس سیستم ایمنی بدن افراد را دچار شکنندگی کرده و آنها را مستعد ابتلا به بیماری آسم و آلرژی می کند.

   12 تا 14 درصد جامعه ایران به بیماری آسم و آلرژی مبتلا هستند 

وی همچنین با بیان اینکه 12 تا 14 درصد کل جامعه ایران به بیماری آسم و آلرژی مبتلا هستند اظهار کرد:  از بین 14 درصدی که در جامعه به بیماری آسم و آلرژی مبتلا هستند تنها یک تا دو درصد این افراد علایم شدید آسم را دارند و این آما در شهرهایی مثل تهران، گرگان، ساری، رشت، شهرهای حواشی خلیخ فارس و دریای عمان بیشتر و گاهی تا 35 درصد نیز افزایش یافته است. و البته این آمار در کشورهای مختلف متفاوت و بین 5 تا 30 درصد در حال متغییر است.

 جایگاه ایران از نظر ابتلا به آسم در جهان 

به گفته این استاد دانشگاه،ایران از نظر ابتلا به آسم در رده کشورهای میانی نظیر اروپای شرقی، اروپا، کشورهای حوزه خاورمیانه و مدیترانه قرار دارد، کشورهای جنوب شرقی آسیا نظیر کره و چین کمترین و کشورهای آمریکای شمالی، انگلستان، استرالیا و همچنین کشورهای اسکاندیناوی بیشترین میزان مبتلایان به آسم در دنیا را به خود اختصاص داده است.

قلعه باقی زمان شیوع اصلی بیماری آسم را در دو دوره پیش دبستان و میانسالی برشمرد و گفت: میزان بروز علایم آسم در دوران پیش از دبستان در پسر بچه ها به دلیل کوچک تر بودن قفسه سینه بیشتر  از دختران است اما به مرور در دوران نوجوانی به دلیل تغییرات هورمونی قفسه سینه پسران نسبت به دختران بزرگ تر شده و  در این دوران دختران بیشتر از پسران به آسم مبتلا می شوند، در میانسالی نیز تقریبا علایم آسم بین زنان و مردان مشابه است.

 استفاده بیش از یک هفته از اسپری های آبی رنگ برای کنترل آسم بسیار خطرناک است 

وی در پایان استفاده بیش از یک هفته از اسپری های آبی رنگ برای کنترل آسم را بسیار خطرناک توصیف کرد و گفت: در مواردی مشاهده می کنیم که بیماران،  از مصرف اسپری های کنترل کننده آسم خودداری می کنند، در واقع مصرف اسپری های آبی زنگ کنترل آسم در زمانی بیش از یک هفته تا 10 روز خطرناک و بیماری را تشدید می کند، اما نوعی دیگری از اسپری ها وجود دارد که توسط پزشک تجویز می شود توصیه می شود بیماران مصرف آن را خودسرانه قطع نکنند و این اسپری ها تنها راه کنترل از روند پیش رونده آسم به شمار می رود.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.