سمینار جراحی لاپاراسكوپی آغاز شد

سمینار جراحی لاپاراسكوپی آغاز شد

دبیر علمی سمینار جراحی لاپاراسكوپی روز چهارشنبه در حاشیه برگزاری این سمینار در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: این سمینار به منظور آشناسازی بیشتر جراحان متخصص حوزه های مختلف پزشكی با روش نوین جراحی لاپاراسكوپی برگزار می شود.
لاپاراسكوپی یا درون بینی‏ یكی از روش های نوین جراحی است كه از آن برای تشخیص و درمان بیماری استفاده می شود.
در این روش با ایجاد یك یا دو برش محدود با قطر حدود یك سانتی متر در سطح پوست شكم، لوله های دستگاه لاپاراسكوپی كه در سر آنها دوربین قرار دارد وارد بدن بیمار می شود و جراح عمل جراحی را انجام می دهد.
این روش جراحی به دلیل كاهش زمان بستری بیمار در بیمارستان، كاهش درد و كوچكی محل برش در سال های اخیر مورد استقبال جراحان و به ویژه بیماران قرار گرفته است.
زهرا رضایی گفت: بررسی جایگاه لاپاراسكوپی در بیماری های زنان، نازایی و حاملگی،
مراقبت های قبل و بعد از اعمال جراحی لاپاراسكوپی و مباحث اخلاقی و عوارض لاپاراسكوپی از جمله محورهای اصلی برگزاری این سمینار است.
وی اظهار داشت: این سمینار با یی امتیاز بازآموزی مداوم ازسوی پژوهشگاه ابن سینا و با همكاری مركز آموزش لاپاراسكوپی دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی درمانی تهران برگزار می شود.
جراح و متخصص زنان و زایمان در خصوص موارد استفاده از روش جراحی لاپاراسكوپی گفت: لاپاراسكوپی یك عمل جراحی است كه می تواند جایگزین تمام جراحی هایی شود كه در آنها شكم باز می شود.
رضایی افزود: در این روش به جای اینكه شكم باز و دست وارد شكم شود، وسایل لاپاراسكوپی از یك سوراخ حدود یك سانتی متری وارد شكم می شود و جراحی صورت می گیرد.
وی در رابطه با مزایا و یا معایب این روش جراحی توضیح داد: در صورت قابلیت جراح، این عمل با همان كیفیت و دقت اعمال باز جراحی انجام می شود و هیچ صدمه ای به بیمار وارد نمی شود.
رضایی افزود: علاوه بر این از آنجایی كه سطح برش روی بدن بسیار كمتر از عمل های باز است، ظاهر بدن بهتر و بیمار زودتر بهبود می یابد.
وی با بیان اینكه این روش علاوه بر درمان، برای تشخیص بیماری ها نیز به كار برده می شود، افزود: به عنوان نمونه این روش برای تشخیص حاملگی های خارج از رحم، نازایی ها و آندومتریوز و همچنین درمان مشكلات روده ای، معده و یا درآوردن كیسه صفرا می تواند، به كار برده شود.
در حاشیه برگزاری سمینار جراحی لاپاراسكوپی مركز آموزش لاپاراسكوپی پژوهشگاه ابن سینا در مكان پژوهشگاه ابن سینا به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز كرد. قرار است در این مركز جراحان متخصص تحت آموزش استفاده از روش جراحی لاپاراسكوپی قرار گیرند. سمینار جراحی لاپاراسكوپی فردا یی اردیبهشت ماه پایان می یابد.
شنبه   25/03/92 9:21

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.