مصرف بیش از حد گوشت ابتلا به سنگ‎های اسید اوریکی را افزایش می‎دهد

سلامانه :یک متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری گفت: مصرف رژیم پروتئینی یا بیش از حد گوشت احتمال ابتلا به سنگ‎های اسید اوریکی را افزایش می‎دهد.

دکتر امیرعباس شه‎دوست در گفت‎وگو با ایسنا اظهار کرد: بر اساس تقسیم‎بندی سازمان جهانی بهداشت ایران روی نوار سنگ قرار دارد و افرادی که در این مناطق زندگی می‎کنند احتمال ابتلای آنها به سنگ کلیه و سیستم ادراری زیاد است.

وی با اشاره به اینکه شرایط آب و هوایی گرم و خشک زمینه را برای ایجاد سنگ کلیه مهیا می‎کند، اضافه کرد: علل ابتلا به سنگ کلیه تنها گرما و مصرف آب نیست بلکه دلایل ژنتیکی و ساختاری کلیه هم زمینه‎ساز ابتلا به سنگ کلیه است.

دکتر شه‎دوست افزود: ابتلا به سنگ کلیه می‌تواند از کودکی آغاز و تا سنین بالاتر وجود داشته باشد. این بیماری در سنین کودکی، به علت ژنتیکی و مادرزادی بوده و در افراد بالغ بحث مادرزادی کمتر مطرح است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان اظهار کرد: سنگ کلیه تا زمانی که شروع به حرکت نکند و وارد حالب نشود بدون علامت است. وقتی سنگ شروع به حرکت کند باعث بروز علائمی همچون درد شدید پهلو، استفراغ، درد تیرکشنده به جلوی شکم و قسمت تحتانی شکم می‎شود که به صورت ناگهانی شروع و جزء دردناک‌ترین بیماری‎هایی است که یک فرد می‎تواند تجربه کند.

وی با تاکید بر اینکه چنانچه سنگ در خود کلیه قرار داشته باشد علائم زیادی ندارد، اضافه کرد: متاسفانه بسیاری از افرادی که اختلال عملکرد کلیه دارند، دیر به پزشک مراجعه می‎کنند بنابراین نیاز است افرادی که سابقه خانوادگی و یا دفع سنگ دارند هر شش ماه یک بار مورد ارزیابی پزشک قرار گیرند تا قبل از اینکه سنگ به سایز بزرگ برسد به وسیله دارو و سنگ‎شکن نسبت به برطرف کردن آن اقدام شود.

شه‎دوست ادامه داد: مصرف بیش از حد گوشت و مواد پروتئینی احتمال ابتلا به سنگ‎های اسید اوریکی را افزایش می‎دهد.

این متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری گفت: بهترین رژیم غذایی در افراد مبتلا به سنگ کلیه صرف نظر از نوع سنگ شامل مصرف روزانه 1.5 تا 2 لیتر مایع از جمله آب و نوشیدنی‎ها و کم مصرف کردن گوشت و نمک است.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.