مصرف آنتی بیوتیک‌ها در ایران به مرحله خطر رسیده/ تجویز نکردن آنتی بیوتیک برای تمام بیماران کوتاهی نیست

سلامانه : دبیر اجرایی بیست و پنجمین کنگره سالیانه جامعه پزشکان داخلی ایران با بیان این که مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک‌ها در کشورمان تبدیل به فرهنگ شده، هشدار داد: این در حالی است که مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک‌ها عواقب جبران ناپذیری در پی دارد.

به گزارش فارس، کیوان الچیان در مورد مصرف آنتی بیوتیک در ایران، گفت: بسیاری از عفونت‌ها ویروسی اند و برای درمان نیازی به مصرف آنتی بیوتیک‌ها نیست. حال آن که اغلب مردم فکر می‌کنند در صورت عدم تجویز آنتی بیوتیک درزمینه درمان شان کوتاهی شده یا پزشک درحق بیمار جفا کرده است.

وی ادامه داد: بسیاری از عفونت‌های تنفسی، گلودردها و دردهای گوش ناشی از عفونت‌های ویروسی است که درمان آنها محافظتی است نه مصرف آنتی بیوتیک‌ها.

این متخصص داخلی تأکید کرد: مصرف بی رویه آنتی بیوتیک‌ها بدون کشت و آنتی بیوگرام، میکروب‌ها و عوامل عفونی را نسبت به درمان دارویی مقاوم می‌سازند از این رو باید آنتی بیوتیک‌های نسل جدید مورد استفاده قرار گیرند.

عضو هیأت مدیره  جامعه پزشکان متخصص  داخلی ایران، هشدار داد: مصرف بی رویه آنتی بیوتیک‌ها چه به درخواست بیمار و چه بنا به تجویز نادرست و نابهنگام پزشک عوارض جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت.

وی تصریح کرد: برگزاری کلاس‌ها و دوره‌های مناسب از سوی وزارت بهداشت برای پزشکان در جهت یادگیری درباره  مصرف  آنتی بیوتیک‌ها و نحوه تجویز آنها در همه مجامع علمی و کنگره‌های آموزشی خالی از لطف نیست.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری بیست و پنجمین کنگره سالیانه جامعه پزشکان داخلی 30 اردیبهشت تا دوم خرداد خاطرنشان کرد: این کنگره برمبنای برگزاری سمپوزیم‌های مختلفی پایه ریزی شده است که طی آنها مطالب جدید و قابل استفاده‌ای در اختیار پزشکان گذاشته می‌شود.

به گفته وی در این کنگره سعی شده روش‌های صحیح،درست و به جا در رابطه با  مصرف و نوع آنتی بیوتیک‌ها در برخورد با عوامل میکروبی و عفونی در قالب آموزش ارایه  شود.

وی یکی دیگر از این سمپوزیم‌ها را مربوط به هپاتیت در بیماران گوارشی اعلام و تصریح کرد: در واقع در مورد درمان‌ها و روش‌های هپاتیت C صحبت می‌شود.

متخصص بیماری‌های داخلی با اشاره به سمپوزیم بیماری‌های ریوی گفت: در این سمپوزیم به روش‌های تشخیصی و درمانی جدید بیماران ریوی پرداخته می‌شود.

وی برگزاری سمپوزیم بیماران خونی، روش‌های جدید و نوین در مورد تشخیص و درمان سرطان، دیابت، تشخیص و تازه‌های درمان آن را بخش دیگری از برنامه‌های این کنگره اعلام کرد.

عضو هیأت مدیره جامعه  پزشکان متخصص  داخلی ایران یادآور شد: همچنین در این کنگره پرداختن به آموزش استفاده از تکنولوژی‌های جدید در راستای تشخیص بیماران گوارشی با استفاده از آندوسکوپی‌های پیشرفته و کولونوسکوپی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

به گفته «الچیان» برای تمام رده‌های پزشکی شرکت کننده در این کنگره 17 امتیاز بازآموزی در نظر گرفته شده است.

 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif