تفننی که هر ۶ ثانیه یک قربانی می‌گیرد/ مرگ ۷۰ هزار ایرانی با مصرف دخانیات

سلامانه : یک کارشناس حوزه دخانیات با اشاره به خطرات مصرف سیگار و قلیان گفت: مصرف دخانیات در دنیا هر 6 ثاینه یک قربانی می‌گیرد و به طور میانگین 15 سال از عمر افراد را می‌کاهد این در حالی است که نیمی از افراد سیگاری به دلیل مصرف دخانیات جان خود را از دست می‌دهند.

   
فریبا نادری در گفت‌وگو با فارس، گفت: با توجه به اینکه در آستانه هفته عاری از دخانیات قرار داریم، باید از خطرات مصرف آن آگاه شویم و بدانیم که دود دخانیات ترکیبی از 7 هزار ماده شیمیایی است.

وی ادامه داد:‌ سالانه بیش از 6 میلیون نفر در دنیا بر اثر استعمال دخانیات جان خود را از دست می‌دهند و روزانه بیش از 15 هزار نفر در جهان به علت مصرف آن می‌میزند.

این کارشناس دخانیات گفت: مصرف دخانیات در ایران سالانه موجب مرگ 70 هزار نفر می‌شود و به طور میانگین 15 سال از عمر انسان‌ها را کم می‌کند.

وی با اشاره به اینکه در هر 6 ثانیه مصرف دخانیات یک نفر قربانی می‌گیرد، گفت: ‌افراد سیگاری به طور متوسط 5 سال پیرتر از افراد غیر سیگاری به نظر می‌رسند چرا که مصرف دخانیات علت عمده بیماری‌های قلبی و سکته‌های مغزی است.

نادری گفت:‌ نیمی از افراد سیگاری به علت مصرف دخانیات می‌میرند و نیمی از مرگ‌های ناشی از مصرف دخانیات در دوران میان‌سالی رخ می‌دهد.

این کارشناس حوزه دخانیات ادامه داد: نیکوتین موجود در دخانیات باعث افزایش اسید معده، زخم معده، لخته شدن خون، خرابی و زرد شدن دندان‌ها، بیماری لثه، سرطان‌های حنجره، مری، نای،ریه، معده و پانکراس می‌شود.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.