دردی که ورزشکاران بیشتر به آن مبتلا می‌شوند

سلامانه : مینیسک‌ زانو، بافتی غضر‌وفی است که بین دو سطح مفصل استخوان ساق و ران قرار گرفته است، مینیسک‌ نقش ضربه گیر برای زانو، افزایش سطح تماس زانو، کاهش فشار به زانو و نقش تغذیه و خونرسانی را ایفا می‌کند.

 دکتر سید کاظم چابک، جراح و متخصص زانو و آسیب‌های ورزشی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران با اشاره به اینکه دو نوع مینیسک‌ داخلی و خارجی برای زانو وجود دارد گفت: اهمیت مینیسک‌ خارجی به علت فشار بیشتری که بر آن وارد می‌شود، بیشتر است. آسیب دیدگی در مینیسک‌ بیشتر در ورزشکاران، افراد مسن و آسیب‌های ناشی از تصادفات دیده می‌شود. 

وی ادامه داد: علائم بالینی که در پارگی مینیسک‌ قابل اهمیت است عبارتند از: درد در ناحیه زانو، قفل کردن زانو، خالی کردن زانو و تورم به علت تجمع مایع مفصلی با توجه به نوع آسیب دیدگی مینیسک‌، پزشک جراح، نوع درمان را تعیین می‌کند. 

 این جراح و متخصص گفت: در موردی که پارگی ناکامل است و زیر ۵ میلی متر می‌باشد، با استراحت، انجام فیزیوتراپی‌ و آب درمانی، مینیسک ترمیم می‌شود. در مواردی که پارگی شدید نیست و یا زمان زیادی از پارگی و آسیب دیدگی نگذشته و فرد جوان است با عمل جراحی آرتوسکوپی، اقدام به ترمیم مینیسک می‌کنند. 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.