شیر گاو شایع‌ترین آلرژی در كودكان مبتلا به آلرژی غذایی است

شیر گاو شایع‌ترین آلرژی در كودكان مبتلا به آلرژی غذایی است

 طبق آمار حدود 6 درصد كودكان در سه سال اول زندگی خود واكنش‌های آلرژیك غذایی را تجربه می‌كنند.

دكتر وحید قبادی دانا در گفت وگو با  ایسنا ، با بیان اینکه در ایران نیز آلرژی به شیرگاو شایع‌ترین آلرژی در تمامی گروه‌های سنی كودكان كمتر از 12 سال مبتلا به آلرژی غذایی است، اظهار داشت: شیر گاو حاوی پروتئین، قند یا كربوهیدرات، چربی، مواد معدنی و ویتامین‌ها است كه در این بیماری حساسیت به بخش پروتئین آن وجود دارد. آلرژی به تخم مرغ و شیرگاو اكثراً تا حدود سن 3 تا 4 سالگی برطرف می‌شود اما آلرژی به بادام زمینی و غذاهای دریایی مثل ماهی و میگو ممكن است در تمام طول زندگی ادامه پیدا کند.

این عضو هیأت علمی جهاد دانشگاهی دانشگاه علوم پزشكی تهران ادامه داد: حساسیت به پروتئین شیرگاو طیف وسیعی از علایم بالینی را در بر می‌گیرد و ممكن است علایم خفیفی داشته باشد اما در برخی موارد نادر می‌تواند موجب واكنش شدید بدن به ماده حساسیت زا شود كه آنافیلاكسی نامیده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در موارد آنافیلاكسی تورم صورت، دهان و زبان می‌تواند موجب مسدود شدن راه هوایی و همچنین موجب ایجاد بثورات پوستی خارش دار و تهوع شدید، تنها چند دقیقه پس از خوردن پروتئین شیر گاو شود، گفت: این آلرژی اگر به سرعت درمان نشود می‌تواند تهدید كننده حیات باشد و البته این شكل واكنش به شیرگاو خوشبختانه شایع نیست و نادر است.

دکتر قبادی در ادامه افزود: در سایر موارد علایم این حساسیت به صورت بثورات پوستی شامل كهیر و اگزما و علایم گوارشی بصورت تهوع، استفراغ، اسهال و یا وجود خون در مدفوع در موارد التهاب روده (كولیت) نمودار می‌شود.

وی اظهار داشت: در مواردی آلرژی به شیر گاو می‌تواند باعث ایجاد علایم آسم شامل خس خس سینه شود چرا كه بیماریهای آلرژیك گاهی اوقات با هم همپوشانی دارند یعنی اگر بیماری مبتلا به یك نوع بیماری آلرژیك باشد باید از نظر سایر بیماریهای آلرژیك هم بررسی شود و نیز این پیش‌آگاهی برای والدین و خانواده و پزشك وجود داشته باشد كه در طول زمان بیمار ممكن است علایم سایر بیماریهای آلرژیك را نیز بروز دهد.

دکتر قبادی گفت: آلرژی به شیر گاو ممكن است در اثر خوردن خود شیر گاو ایجاد شود یا در اثر مصرف شیرخشك كه از شیرگاو تهیه شده باشد و یا در اثر استفاده از شیر مادر در شیرخواران ایجاد شود كه در مورد آخر با مصرف شیرگاو یا سایر محصولات گاوی توسط مادر، پروتئین حساسیت زا در شیر مادر ترشح شده و توسط شیرخوار خورده می‌شود.

وی با اشاره به حذف كامل پروتئین‌های شیر گاو از رژیم غذایی به عنوان بهترین راه درمان این بیماری اظهار کرد: در نوزادان شیر مادرخوار نباید شیردهی توسط مادر به هیچ وجه متوقف شود بلكه باید مادر تا زمانی كه پزشك به او پیشنهاد می‌کند از مصرف محصولات گاوی به طور كامل پرهیز نماید. این منع مصرف علاوه بر شیر، شامل ماست، دوغ، پنیر، خامه، كره، بستنی و نیز محصولات غذایی كه در تولید آنها شیرخشك و پودر آب پنیر بكار رفته نیز می‌باشد.

دکتر قبادی با تاکید بر اینکه این حساسیت گوشت گاو و گوساله را نیز شامل می‌شود، افزود: حدود 13 تا 20 درصد افرادی كه به پروتئین شیر گاو حساسیت دارند به گوشت گاو هم حساسیت نشان می‌دهند. افرادی كه سابقه واكنش‌های شدید داشته‌اند باید بطور مطلق از این مواد غذایی پرهیز كنند و نیز طبق تجویز و آموزش پزشك معالج خود آمپول مخصوص Epipen كه اپی‌نفرین قابل استفاده توسط بیمار است را همراه داشته باشند.

وی با بیان اینکه شیرخوارانی كه از شیر خشك یا فورمولا برای تغذیه استفاده ‌كرده‌ و دچار آلرژی‌ شده‌اند باید از شیرخشك‌های مخصوص استفاده كنند، گفت: حدود نیمی از این شیرخواران «شیرخشك‌های حاوی پروتئین سویا» را تحمل می‌كنند اما برخی از این كودكان ممكن است علاوه بر شیرگاو به پروتئین سویا هم حساس باشند كه در این موارد «شیرخشك‌های بسیار هیدرولیزه شده» تا حد زیادی مشكل را حل خواهند كرد.

دکتر قبادی با توضیح این مطلب که تقریباً 10 درصد شیرخواران حساس به شیرخشك‌های بسیار هیدرولیزه شده نیز واكنش نشان می‌دهند كه این مسئله پزشك را مجبور به تجویز «شیرخشك‌های با پایه اسید آمینه» می‌کند، بیان کرد: در آلرژی به شیرگاو در بعضی موارد می‌توان از شیر بز یا شیر گوسفند استفاده كرد اما در مواردی این افراد به سایر شیرها هم حساس هستند و مصرف اینگونه شیرها هم مشكل را حل نخواهد كرد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.