دکتر آرش عکاظی، متخصص پزشکی قانونی در گفتگو با سلامانه:

دو سالگی تا هفتاد سالگی، بهترین سن برای برداشت عضو و پیوند آن است

دو سالگی تا هفتاد سالگی، بهترین سن برای برداشت عضو و پیوند آن است

سلامانه : به گفته یک متخصص پزشکی قانونی در تصمیم گیری های مرگ مغزی تیم پزشکی باید حضور داشته باشند، تیمی که از طرق مختلف بیمار را معاینه کرده اند و به این نتیجه رسیدند که به هیچ وجه برگشت به حیات این بیمار امکان پذیر نیست.


دکتر آرش عکاظی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، می‌افزاید:«هر اقدام تهاجمی پزشکی می تواند همراه با عوارضی باشد. این ترازو دو کفه دارد یک طرف بهبودی بیمار است و طرف دیگر عوارضی است که در سیر درمان ممکن است ایجاد شود. زمانی که کفه فواید درمان بیشتر از کفه مضرات است، آن موقع آن درمان را به بیمار پیشنهاد می کنیم.»

 
وی با بیان این که در مورد پیوند عضو هم همینطور است، توضیح می دهد:«درست است که گیرنده پیوند به جایگزینی عضو بیمارش می رسد، ولی این پیوند می تواند عوارضی برای بیمار داشته باشد که البته عوارض طبیعی درمان محسوب  و در بهترین شرایط درمانی نیز ممکن است بروز کند. پزشک باید توجه بیشتری به نوع بافتی که قرار است جایگزین شود، داشته باشد.»

 
به عقیده این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در مورد سلامت آن بافت و نزدیکی آن به بدن فرد گیرنده باید اطلاعات وجود داشته باشد. برای این که پیوند موفقیت آمیز باشد، بافت سالم مورد نیاز است. اگر مرگ مغزی ثانویه به آسیب یکی از ارگان ها اتفاق افتاده باشد، مثل مسمومیت ها که برخی ارگان ها را به طور هدف در معرض خطر قرار می دهد، طبعا نمی توان از آن بافت آسیب دیده استفاده کرد. پس در هر مرگ مغزی نمی توان از هر بافتی استفاده کرد. 


متخصص پزشکی قانونی در پایان خاطرنشان می کند:«معمولا می گویند سن برداشتن عضو برای پیوند بین دو سال تا 70 است. یعنی بعد از هفتاد سال ممکن است آن عضو دچار مشکلاتی شود. در این زمینه احتیاط لازم باید انجام شود تا عضو به طور سالم به گیرنده منتقل شود. »

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.