مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک عامل بهم خوردن تعادل میکروب‌های روده

سلامانه :به گفته یک فوق‌ تخصص گوارش و کبد، مصرف زیاد آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند باعث بر هم زدن تعادل میکروب‌های روده شود که خود عامل بیماری‌های مختلفی است.

دکتر محمدجواد احسانی اردکانی، فوق تخصص گوارش و کبد در گفت‌وگو با (ایسنا)، با اشاره به اینکه میکروب‌های دستگاه گوارش، به طور طبیعی مفید هستند و در صورت نبود آن‌ها، میکروب‌های مهاجم می‌توانند برای بدن خطرساز شوند، گفت: میکروب‌هایی که به طور عادی در بدن زندگی می‌کنند، همزیستی مسالمت‌آمیزی با انسان دارند. میکروب‌های روده نیز بلافاصله بعد از تولد در روده بزرگ و انتهای روده کوچک، جاگذاری می‌شوند و براساس مکانیزم‌های مختلف، فرد نسبت به آن‌ها تعامل دارد.

وی با بیان اینکه این میکروب‌ها بیماری‌زا نیستند و در تجزیه برخی مواد دخالت دارند، افزود: در اثر به هم خوردگی تعادل این میکروب‌ها، بیماری‌های مختلفی ایجاد می‌شود که می‌تواند مشکلاتی مانند سوء هاضمه و اختلال در دفع ایجاد کند. به علاوه، برخی معتقدند یکی از عوامل چاقی، بر هم خوردن تعادل میکروب‌های روده است.

این فوق تخصص گوارش در ادامه مصرف زیاد آنتی‌بیوتیک‌ها و برخی بیماری‌ها را علت برهم خوردن تعادل میکروب‌ها دانست و گفت:‌ برای پیشگیری از این اختلال، افراد باید از مصرف بی‌رویه و بدون نسخه آنتی‌بیوتیک‌ها خودداری کنند و تغذیه سالمی داشته باشند.

به گفته دکتر احسانی، سبزیجات و میوه جات تازه بهترین تغذیه برای دستگاه گوارش است که می‌تواند از بیماری‌های مختلف جلوگیری کند. به علاوه افراد باید از مصرف غذاهای با ماندگاری بالا نیز پرهیز کنند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.