دکتر هومن شریفی، قائم مقام مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات در گفتگو با سلامانه:

قلیان ۴۰ هزار تومانی، نتیجه کوتاه آمدن وزارت کشور در مقابل قانون

قلیان ۴۰ هزار تومانی، نتیجه کوتاه آمدن وزارت کشور در مقابل قانون

سلامانه : قائم مقام مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: مهمترین پیشنهادهایی که معاهده جهانی کنترل دخانیات مطرح می کند، ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی است که ماده هشت این معاهده را شامل می شود. 


دکتر هومن شریفی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، با اشاره به این که نصب هشدارهای بهداشتی روی بسته های سیگار نیز ماده 15 قانون را تشکیل می دهد، افزود: قطعا مسئولان دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات که در وزارت بهداشت مستقر هستند، اطلاعات جامعی در مورد اجرای قانون در ایران دارند ولی آنچه ما به عنوان بازوهای علمی می بینیم، این است که از طرف جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران به عنوان بازوی اجرایی، حقیقتا پیشرفتی صورت نگرفته است. 


دکتر شریفی ادامه داد: کشورهای دیگر که از طرق مختلف شروع به اجرای معاهده جهانی کردند، با واکنش های شرکت های دخانی مواجه شدند. مثلا در مورد افزایش مالیات، دعاوی حقوقی مطرح شده اما ما همچنان در پس تصویب چند قانون نوشته شده مانده ایم و از نظر اجرا بسیار ضعیف هستیم. 


وی تصریح کرد: به عنوان مثال در مورد ماده 14 معاهده جهانی کنترل دخانیات در مورد ایجاد خدمات ملی ترک سیگار، همیشه گفتیم که کلینیک های ترک سیگار حداقل باید دو برابر شود ولی بعد از این همه سال و بعد از تصویب یک قانون ملی و پیوستن به یک معاهده جهانی، کلینیک های ما نه تنها رشد قابل توجهی نکردند بلکه فعالیت خاصی هم ارائه ندادند. 


دکتر شریفی خاطرنشان کرد: در قانون جامع کنترل دخانیات پیش بینی شده که بسیاری از وزارت خانه ها مثل وزارت صنایع، آموزش و پرورش، و دادگستری نیز باید در اجرای قانون دخیل باشند ولی متاسفانه این ارگان ها نیز جهت  اجرای قانون قدم خاصی بر نمی دارند.


قائم مقام مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات در پایان یادآور شد: باید بعد از این همه سال بپذیریم قانونی را تصویب کردیم که در زمان خودش قانون خوبی بود ولی خیلی زود عقب ماند. این قانون زمانی که شیوع مصرف قلیان بین جوانان رایج شد و زمانی که مسئولان وزارت کشور اعلام کردند که استعمال قلیان به هیچ عنوان ممنوع نیست، نه تنها بسیار کم آورد، بلکه مجری اصلی قانون هم عقب نشینی کرد. هنوز هم شاید مشکلاتی داریم که در رابطه با این عقب نشینی نتوانستیم آنها را جبران کنیم و امروز این قلیان در رستوران ها با قیمت بیش از 20 تا 40 هزار تومان سرو می شود.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.