معرفی نوشیدنی‌های مقوی برای ورزشکاران

سلامانه : یک متخصص طب سنتی درباره تغذیه ورزشکاران و چند نوشیدنی مقوی، نکاتی را بیان کرد.
 
به گزارش تسنیم، غلامرضا کردافشاری متخصص طب سنتی درباره برخی مواد غذایی مفید برای ورزشکاران، اظهار داشت: در زمان تمرین و مسابقه نیاز غذایى ورزشکاران تا 2 برابر نیاز غذایى افراد عادى ممکن است افزایش یابد و این به معنی نیست که افراد ورزشکار در زمان‌های غیر ورزش و مسابقه بیش از حد غذا مصرف کنند.
به گفته این متخصص طب سنتی اگر افراد به هر علت ورزش و یا فعالیت شغلی پُرتحرک خود را ترک کنند و به شیوه زمان ورزش یا کار خود غذا مصرف کنند بروز بیماری در آنها بیشتر می‌شود.
کردافشاری  افزود: ورزشکاران باید از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های آماده و فراوری شده و صنعتی که دارای مواد نگهدارنده است و از مصرف انواع پودرهای چاق کننده و مقوی شیمیایی پرهیز کنند.
وی بیان کرد: یکی از انواع مواد به کار رفته در این نوع پودرها "وی پروتئین" است که خود ورزشکاران می‌توانند آن را به صورت طبیعی به صورت ماء الجبن تهیه و مصرف کنند. (ماءالجبن به صورت آماده در کلینیک‌های طب سنتی و برخی عطاری‌ها یافت می‌شود). ماءالجبن را آب پنیر هم گویند. یعنی اگر ماده‌ای مانند سرکه به شیر گاو زده شود شیر اصطلاحاً می‌برد و اگر صاف شود مایع به دست آمده ماءالجبن است.
کردافشاری ادامه داد: 800 گرم شیر را در ظرفی به جوش آورده و 150 گرم سکنجبین ترش به آن اضافه کنید و اگر سکنجبین بسیار ترش نباشد، مقداری سرکه انگوری یا آبغوره یا آب لیمو اضافه کنید تا شیر بریده شود. زمانی که شیر بریده شد، آن  را از روی حرارت بردارید و سپس آن را در پارچه ای ریخته و آویزان کنید تا آب قطره‌ قطره از پنیر جدا شده و چیزی از اجزای پنیر وارد ماءالجبن نشود که مایع حاصله آب پنیر یا ماءالجبن است.
این مدرس دانشگاه بیان داشت: ماء الجبن به علت رقت و لطافت خاصیت نفوذپذیری بالایی دارد که به سرعت به عضو مقصود می‌رسد. به علاوه بعد از مصرف آن فضولاتی در بدن باقی نمی‌ماند و همه غذای بدن می‌شود؛ ماءالجبن صفرا و سودا و اخلاط سوخته و مواد زائد را نضج داده و از بدن خارج می‌کند. همچنین، برای پاکسازی کلیه‌ها و گرفتگی‌های کبد بسیار مفید است.
کردافشاری افزود: یکی دیگر از مواد به کار رفته در پودرهای چاق کننده و مقوی آلفا؛ آلفا یا همان یونجه است. این ماده را نیز می‌توان به شکل شربت طبیعی که سرشار از ویتامین‌ها و املاح و مواد معدنی است و بسیار مقوی است که می‌توان شربت یونجه: 3 کیلو یونجه خشک با یک لیتر آب بجوشد تا نصف آب باقی بماند. سپس با مقداری شکر به قوام آورید و روزانه 300 گرم میل شود.
وی خاطرنشان کرد: بعد از ورزش افراد نباید بلافاصله از مکان ورزش خارج شود، بلکه باید حوله یا ملحفه‌ای خود را پوشانده و در همان محل بنشینند تا کم کم بدن خنک شود بهتر است 20 تا 30 دقیقه بنشینند و اگر در این مدت فردی آشنا به انواع ماساژ حاضر بوده و بدن را ماساژ دهد و بعد از آن لباس معمول را بپوشند و 2 فنجان چای سفید رقیق یا دم کرده گُل گاو زبان یا شربت گلاب و نبات مصرف کنند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۱ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.