وزارت بهداشت: سینما، قلیان و سیگار را فراموش کند

سلامانه :سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت بر لزوم افزایش مالیات بر سیگار و افزایش 70 درصدی قیمت مواد دخانی تاکید کرد و از صنعت سینما خواست که قلیان و سیگار را فراموش کند.

به گزارش ایسنا، دکتر شهرام رفیعی‌فر در نشست خبری هفته بدون دخانیات، سیگار را شناخته ترین عامل قابل پیشگیری دانست که ایجاد مرگ می‌کند و گفت: در هر ثانیه در دنیا یک نفر به علت مصرف سیگار جان خود را از دست می‌دهد. این در حالیست که صنایع دخانی مدام در حال تغییر روش‌های بازاریابی‌شان هستند و اکنون جوانان و نوجوانان را هدف گرفته‌اند.

وی با بیان اینکه سالانه 10 هزار میلیارد تومان صرف خرید سیگار می‌شود، ادامه داد: همچنین 20 تا 30 هزار میلیارد تومان نیز جهت درمان عوارض دخانیات صرف می‌شود.

رفیعی‌فر از مرگ سالانه 11 هزار ایرانی به دلیل مصرف دخانیات خبر داد و گفت: 50 درصد این افراد در سنین 45 تا 54 سال یعنی سنین مولد بوده‌اند. در ایران سالانه 30 هزار نفر به علت سرطان جان خود را از دست می‌دهند این در حالیست که 30 درصد علت مرگ سرطانی‌ها به دلیل دخانیات است.

به گفته وی پس از 20 سال مصرف سیگار، از هر چهار نفر، سه نفر به بیماری‌های ناشی از دخانیات مبتلا شده و یک نفر نیز به این علت جان خود را از دست می‌دهد. همچنین پس از 40 سال استعمال مواد دخانی از هر دو نفر یک نفر می‌میرد، یک نفر نیز دچار بیماریهای ناشی از آن می‌شود.

رفیعی‌فر افزود: سالانه شش میلیون نفر در دنیا به دلیل دخانیات جان خود را از دست می‌دهند که سه نفر از هر چهار نفر مرد هستند. البته 600 هزار نفر از آنها سیگاری نیستند بلکه دود سیگار را تحمل می‌کنند.

قلیان شایع‌ترین ماده دخانی مصرفی در نوجوانان
وی همچنین قلیان را شایع‌ترین ماده دخانی مصرفی در نوجوانان عنوان کرد و گفت: در حال حاضر به ازای هر شش مرد سیگاری یک زن نیز سیگار مصرف می‌کند. این در حالی است که زنان بزرگ‌ترین پاسداران سلامت خانواده هستند.

رفیعی‌فر ضمن اشاره به سن شروع مصرف سیگار در کشور گفت: فریب دخانیات در سنی آغاز می‌شود که افراد نیازمند توجه و همدلی هستند؛ به طوری که بسیاری از پسران استعمال مواد دخانی را به عنوان رفتاری جذاب تلقی می‌کنند. همچنین دختران نیز سیگار را عاملی برای به روز بودن می‌دانند. 90 درصد سن شروع سیگار زیر 18 سال است. بنابراین باید طوری رفتار شود که نوجوانان و جوانان، سیگار و قلیان کشیدن والدین و یا افرادی که از آنها الگوپذیری دارند را مشاهده نکنند.

صنعت سینما، سیگار و قلیان را فراموش کند
وی با انتقاد از به تصویر کشیدن استعمال دخانیات در فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی افزود: متاسفانه سینما سیگار را تبلیغ می‌کند، صنعت سینما باید سیگار و قلیان را فراموش کند. باید به نوجوانان حق زندگی سالم را داد. اگر خانواده عاری از دخانیات نداشته باشیم هزار تا قانون هم راه به جایی نخواهد برد.

"بسته‌بندی سیگار" ابزاری برای پول درآوردن صنعت دخانیات
رفیعی‌فر در ادامه بسته بندی‌های سیگار را ابزاری برای پول درآوردن صنعت دخانیات عنوان کرد و افزود: صنعت دخانیات بسته بندی مواد دخانی را طوری انجام می‌دهد که برای مصرف کننده جذاب باشد. مغازه‌ها و سوپرمارکت‌ها و دیگر عرضه کنندگان مواد دخانی در برابر فروش مرگ مسئولیت دارند. دکه‌های فرهنگی حق ندارند محصولات دخانی بفروشند.

وی با بیان اینکه 14 ماده سرطان‌زا در کنار نیکوتین هنگام استعمال مواد دخانی در محیط رسوب می‌کند، افزود: قلیان و سیگار همان کاری را با مغز می‌کنند که کوکائین و هروئین انجام می‌دهند.

وی برخی تبلیغات نظیر لاغری با سیگار را از جمله ترفندهای صنایع دخانی برای جذب مخاطب بیشتر به ویژه جوانان و نوجوانان خواند و افزود: امروزه دخانیات به فضای مجازی نیز حمله کرده است به طوری که سیگاری‌ها تجارب خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارند. باید از دعوت به مرگ پیشگیری کنیم. سال گذشته 11 هزار نفر به علت دخانیات جان خود را از دست دادند اما کسی علت را جویا نشد.

لزوم افزایش 70 درصدی قیمت سیگار
رفیعی‌فر ابراز امیدواری کرد که مالیات بر دخانیات به حدی افزایش یابد که قیمت سیگار حداقل 70 درصد افزایش پیدا کند؛ چرا که شواهد و همچنین مطالعات در دنیا ثابت کرده که با افزایش قیمت مواد دخانی 25 درصد مرگ ناشی از دخانیات کاسته می‌شود.

اجرای بسته پیشگیری از دخانیات در مدارس راهنمایی از اول مهر ماه
وی همچنین از اجرای بسته پیشگیری از دخانیات در 22 تا 23 هزار مدرسه راهنمایی کشور از اول مهرماه خبر داد و گفت: علت اجرای این بسته در مدارس راهنمایی آن است که مطالعات نشان داده بهترین سن مداخله در مدرسه، مقطع راهنمایی است.

در ادامه قهرمانی معاون اداره کل سلامت شهرداری تهران نیز به تشریح برنامه‌های درنظر گرفته شده برای هفته بدون دخانیات پرداخت و گفت: در زمینه دخانیات هیچ راهی نداریم جز آن که نهضت مردم را علیه تهدیدکنندگان سلامت داشته باشیم. یکی از عمده‌ترین فعالیت‌های ما در این زمینه شبکه سازی اجتماعی با موضوع سلامت است.

وی از راه اندازی کانون‌های پیشگیری از استعمال دخانیات در شهرداری تهران خبر داد و گفت: برای هفته بدون دخانیات 1400 برنامه آموزشی، 330 پیاده روی نمادین با اعضای کانون‌های پیشگیری از دخانیات، 290 مراسم نمادین دفن سیگار و قلیان و ... در نظر گرفته شده است.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.