مصرف ملین در دوران بارداری

مصرف ملین در دوران بارداری

آیا مصرف داروهای ملین مانند پسیلیوم در دوران بارداری ممنوع است؟

یبوست دوران بارداری 38%-11 % مادران باردار را  متاثر می سازد.در این دوران در اغلب افراد، یبوست با رژیم پر فیبر، مصرف مایعات کافی و فعالیت منظم، قابل پیشگیری است. بیمارانی که به تغییرات رژیم غذایی با مکمل های فیبر پاسخ نمی دهند باید قبل از شروع درمان با داروهای ملین تحت ارزیابی قرار گیرند.

یک دسته از داروهای ملین، داروهای افزایش دهنده حجم می باشند که از این دسته داروها می توان به داروهائی که از منابع گیاهی  تهیه می شوند اشاره کرد.

از دسته داروهای گیاهی  می توان به  پسیلیوم که از دانه گیاه اسفرزه (Plantago ovata) تهیه شده است، اشاره کرد. پسیلیوم زمان عبور محتویات روده را بدلیل افزایش حجم مدفوع کاهش می دهد، بنابر این باعث اثر ملینی شده و بعلت افزایش میزان آب مدفوع بعنوان یک نرم کننده عمل می کند.

این دارو از نظر ایمنی مصرف در دوران بارداری در گروه C قرار می گیرد.

در گزارش منتشر شده توسط FDA در سال 2013 در مورد عوارض جانبی گیاه پسیلیوم هیچگونه اشاره ای به اثرات زیان بار آن در دوران بارداری نشده است.

به هر حال با توجه به اهمیت دوران بارداری و سلامتی مادر و جنین، مصرف هر گونه دارو از جمله گیاه پسیلیوم نیز باید تحت نظر پزشک باشد.

 

منابع:

 

1. European Medicines Agency. Post-authorisation Evaluation of Medicines for Human Use 7 Westferry Circus, Canary Wharf, London, UK. http://www.emea.europa.eu EMEA 2007 Reproduction and/or distribution of this document is authorised for non commercial purposes only provided the EMEA is acknowledged London, 28 February 2007.

2.Plantago ovata side effects reported to FDA.2013.

گروه علمی شرکت پورا طب  شنبه 92.4.15

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.