۲۵ درصد غیرسیگاری‌ها حداقل یک بار در هفته قلیان می‌کشند

سلامانه :کارشناس بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: در مطالعاتی که انجام گرفته، 23 درصدسیگاری‌ها حداقل یک بار در هفته قلیان مصرف می‌کنند که این رقم در غیرسیگاری‌ها 25 درصد است.

مهین گنجی در گفت وگو با ایسنا به مناسبت هفته ملی بدون دخانیات(4 تا 10 خردادماه) اظهار کرد: طبق تحقیقات به عمل آمده ثابت شده است که مصرف دخانیات به هر شکلی با افزایش خطر بیماری‌های قلبی- عروقی، سرطان راه‌های هوایی و ریه همراه است و حتی مصرف کم دخانیات سبب بیماری‌های بسیاری خواهد بود.

کارشناس بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: نحوه مصرف قلیان که در آن قسمت دهانی شلنگ بین افراد جابجا می شود باعث انتقال بیماری هایی مثل هپاتیت، تبخال و سل می شود.

وی گفت: اعتیاد به نیکوتین موجود در قلیان در ابتدا با تمایل به استنشاق بوی قلیان شروع می شود.

این کارشناس بهداشت محیط گفت: به طور قطع قسمتی از نیکوتین قلیان توسط آب گرفته می شود ولی در نهایت مقدار کلی نیکوتین به حدی بالاست که چند برابر سیگار حاوی نیکوتین است.

وی هشدار داد: اولین قدم های اعتیاد به نیکوتین و بسیاری از سایر مواد مخدر می تواند با استعمال قلیان آغاز می شود.

گنجی گفت: توتون تنها یک چهارم وزن ماده‌ای که برای استعمال قلیان استفاده می‌شود را شامل می شود و بقیه آن را مواد افزودنی تشکیل می‌دهند و در نتیجه ماده‌ای که مصرف می شود حاوی نیکوتین و بسیاری مواد سمی دیگر است.

این کارشناس بهداشت محیط با اشاره به اینکه ضرر قلیان از سیگار بیشتر است، گفت: به دلیل وجود نیکوتین کمتر(ماده‌ای که فرد به خاطر آن قلیان را مصرف می‌کند) پک‌های مصرف کنندگان عمیق تر و در نتیجه ضررهای قلیان نسبت به سیگار بیشتر خواهد بود.

وی گفت: در مطالعاتی که انجام گرفته، 23 درصد سیگاری‌ها حداقل یک بار در هفته قلیان مصرف می‌کنند این رقم در غیرسیگاری ها 25 درصد است.

گنجی خاطرنشان کرد: این بدین معناست که غیرسیگاری‌ها حتی بیشتر از سیگاری‌ها در حال مصرف قلیان هستند و به سمت اعتیاد به آن پیش می روند.

این کارشناس بهداشت محیط در پاسخ به اینکه چه راهکارهایی برای جلوگیری از تمایل جوانان به قلیان وجود دارد، گفت: افزایش اماکن و محیط های ورزشی جهت تفریحات سالم، آموزش اطلاع رسانی از سنین مهدکودک و پیش دبستانی، عدم صدور مجوز قلیان سراها و قهوه خانه هایی که صرفا قلیان توزیع می کنند می تواند از جمله راهکارهای اجرایی علیه استفاده از قلیان باشد.

گنجی در خصوص آمار مصرف مواد مخدر در کرمان گفت: آمار دقیقی در خصوص میزان مصرف مواد و درصد نوع مواد مصرفی موجود نیست، اما متاسفانه طی سال های گذشته مصرف قلیان بطور قابل توجهی در کشور افزایش یافته است.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.