تولید داروی یک میلیون دلاری در کشور

سلامانه : رئیس مرکز فناوری ها و نوآوری های ریاست جمهوری گفت: غربی ها چند سال پیش دستگاه نویگیشن جراحی مغز را به ما فروختند اما خدمات آن را ندادند تا از کار افتاد اما حالا از تولید این دستگاه پیشرفته در کشور متعجب شده‌اند.

 به گزارش فارس، امیری‌نیا در مراسم افتتاح سامانه پیشرفته جراحی در بیمارستان شهدای تجریش گفت: پاسداری از انقلاب امروز فقط توسط سپاه انجام نمی‌شود بلکه متخصصان و محققان با اتکا به روحیه خودباوری و تکیه بر توان داخلی از انقلاب پاسداری می‌کنند.

وی ادامه داد: در اوایل انقلاب باور نداشتیم حتی یک سوزن در کشور بسازیم و حتی توانایی ساخت سیم‌خاردار هم نداشتیم اما امروز در خودباوری به جایی رسیدیم که پیچیده‌ترین دستگاه‌های پزشکی را می‌سازیم.

رئیس مرکز فناوری‌ها و نوآوری ریاست جمهوری گفت: حدود 6 سال پیش 6 دستگاه از همین سامانه پیشرفته جراحی را به ما فروختند اما کاملاً ظالمانه خدمات پس از فروش را ندادند و گفتند به دلیل اینکه این دستگاه‌ها GPS دارند و ممکن است به درد منافع نظامی بخورد آن را تحریم کردند. در حالی که 800 هزار دلار بابت آن هزینه کرده بودیم.

امیری‌نیا افزود: اما محققان ایرانی در مرکز تحقیقات پزشکی برای تولید این دستگاه اعلام آمادگی کردند. نمونه اولیه دو سال پیش ساخته شد و امیدواریم جامعه بزرگ جراحان مغز و اعصاب از آن استفاده کنند.

وی گفت: با بودجه‌ای که تخصیص داده‌ایم امیدواریم این سامانه را در 25 بیمارستان مهم کشور راه‌اندازی کنیم.

رئیس مرکز فناوری‌ها و نوآوری ریاست جمهوری تصریح کرد: ایران به توانایی ساخت دستگاه توانست دست یابد و این در حالی است که رشد اقتصادی در دنیا امروزه متاثر از فناوری‌های نوین است و 90 درصد رشد کشورها تا سال 2030 متاثر از این فناوری‌ها خواهد بود.

امیری‌نیا گفت: برای ساخت این سامانه یک مرکز تحقیقات پزشکی وجود داشت و از طرفی بازار تقاضا بسیار بود و فقط به یک هماهنگی نیاز داشت. به همین دلیل ما در این بخش نظام ملی نوآوری را فراهم کردیم اما کافی نیست و باید با اتکا به سرمایه‌های کشور و خودباوری حرکت کنیم.

وی تصریح کرد: چند ماه پیش در رابطه با دیپلماسی روسیه یکی از این دستگاه‌ها را به عنوان هدیه به پوتین ارائه کردیم و گفتیم تحریم‌ها امکان ساخت را برای ما فراهم کرد و امروز این نوآوری باید به جشن خودباوری تبدیل شود.

وی افزود: اگر در سایر حوزه‌ها این اعتماد را به فناوری داشته باشیم درصد بالایی از این فناوری در کشور در حوزه‌های غیرپزشکی نیز قابل ساخت خواهد بود.

وی در مورد فناوری دارویی گفت: در حال حاضر فناوری ساخت 29 داروی پیشرفته را داریم که 18 داروی آْن در بازار موجود است. قیمت برخی از آنها گرمی یک میلیون دلار است و کشورهای بزرگی از ما درخواست انتقال این تکنولوژی‌ها را داده‌اند.

امیری‌نیا ادامه داد: اگر خوباوری تبدیل به حرکت مستمر و سرعت تلاش بیشتر شود می‌توانیم در حوزه‌های دیگر هم خودکفا شویم.

رئیس مرکز فناوری‌ها و نوآوری ریاست جمهوری گفت: اعلام می‌کنیم هر نوع تحقیق پزشکی که امروز در کشور مورد نیاز است و به دلیل کمبود یا تحریم نتوانسته‌ایم آن را بسازیم آمادگی حمایت از ساخت آن را داریم. این در حالی است که بسیاری از مهمانان خارجی از ساخت این سامانه پیشرفته جراحی در کشور ابراز تعجب کردند.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.