همه چیز درباره سرطان لوزالمعده

سلامانه :سرطان لوزالمعده، پس از مبتلا کردن و گرفتن جان استیو جابز، بنیانگذار کمپانی اپل، روت بیدر گینزبورگ، رئیس دیوان عالی ایالات متحده آمریکا و پاتریک سوئیز، هنرپیشه هالیوود مورد توجه قرار گرفت. 
لوزالمعده چیست؟ 
به گزارش پایگاه خبری سلامانه، لوزالمعده، عضوی لوله ای شکل و 36 سانتی متری است که پشت معده قرار گرفته است. وظایف عمده این عضو بدن عبارتنداز: تنظیم آنزیم های گوارشی که نقش اساسی در هضم مواد غذایی در روده ها دارند و تولید هورمون های مختلف مانند انسولین. وقتی سلول های بدخیم رشد می کنند و حجم زیادی از لوزالمعده را می گیرند سرطان بروز می کند. 
علایم و نشانه های ابتلا به سرطان لوزالمعده
سرطان لوزالمعده را بیماری خاموش نامیده اند، زیرا علائم بروز این بیماری در مراحل نخست نمایان نهفته است و پس از گسترش به صورت درد در قسمت بالای شکم، زردی، تهوع، از دست دادن اشتها، کاهش وزن، خستگیریال ضعف و اسردگی نمایان می شود. 
علل بروز سرطان لوزالمعده 
گرچه علت دقیق بروز سرطان لوزالمعده مشخص نیست، اما دود کردن سیگار احتمال ابتلا به این نوع سرطان را دو تا سه برابر افزایش می دهد. به نظر می رسد، دیابت نیز با بروز این نوع سرطان ارتباط داشته باشد. آمارها نشان می دهند، بیش از 20 درصد مبتلایان به دیابت با سرطان لوزالمعده دست و پنجه نرم می کنند. سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان لوزالمعده، پیروی کردن از رژیم غذایی سرشار از چربی، ابتلا به چاقی و ورزش نکردن نیز نقش بسیار زیادی در بروز و ابتلا به این نوع سرطان ایفا می کنند. 
تشخیص سرطان پانکراس 
تشخیص این بیماری در مراحل اولیه دشوار است و پزشکان با معاینه اولیه و معمول نمی توانند توده های بدخیم سرطانی را شناسایی کنند. پزشکان، برای تشخیص سرطان لوزالمعده از سی تی اسکن استفاده می کنند.  
درمان: جراحی 
با استفاده از عمل جراحی می توان توده های سرطانی که در لوزالمعده ایجاد شده اند را خارج و از گسترش آنها جلوگیری کرد. در صورت گسترش توده های سرطانی به اکثر نقاط این عضو عمل جراحی بی فایده است. 
درمان: پرتو درمانی 
پزشکان با استفاده از اشعه سلول های سرطانی را از بین می برند. پرتو درمانی معمولا پنج روز در هفته  انجام می شود. از این روش درمانی برای تسکین درد و مشکلات گوارشی ناشی از توده های بزرگ سرطانی استفاده می شود.
آیا پیشگیری ممکن است؟ 
با رعایت موارد زیر احتمال ابتلا به سرطان لوزالمعده کاهش می یابد:  
- ترک کردن سیگار 
- پیروی کردن از رژیم غذایی کم چرب  
-  ورزش کردن

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.